360.000 de tone de grâu românesc vor pleca luna viitoare în Egipt. Am câștigat o licitație oferind cel mai mic preț

Alina Stanciu - vin, 12 mart. 2021, 09:58
360.000 de tone de grâu românesc vor pleca luna viitoare în Egipt. Am câștigat o licitație oferind cel mai mic preț

România a câștigat o licitație organizată de statul egiptean privind exportul de grâu, după ce a oferit prețul cel mai mic. Vom livra 360.000 de tone luna viitoare în valoare de peste 102,4 milioane de dolari.

Traderii de cereale Cofco, Ameropa Grain, Grain Export Group și Cargill vor livra în perioada 15-25 aprilie, în total,  360.000 de tone de grâu românesc către Egipt după ce au câștigat o licitație organizată miercuri de către GASC, Autoritatea Generală pentru Aprovizionare (GASC) din Egipt, potrivit datelor Agricensius și Reuters. Prețul FOB obținut pentru grâul românesc variază între 281,49 de dolari tona, oferta pentru 60.000 de tone a Cofco, și 286,5 tona, oferta celor de la Cargill pentru aceeași cantitate de 60.000 de tone.

Cel mai mare preț oferit în cadrul licitației a  fost de 293 de dolari tona, pentru 60.000 de tone oferite de ADM pentru grâu rusesc.

Într-un anunț, vicepreședintelui GASC, Ahmed Youssef, anunța că statul egiptean dorește să cumere între 55.000 și 60.000 de tone de de grâu cu livrare între 15 și 25 aprilie.

Instituția avea în vizor diferite sortimente de grâu din Franța, Bulgaria, Australia, Polonia, Germania, UK, România, Rusia, Ucraina, Serbia sau Ungaria.

În ultima sa licitație din 2 februarie, GASC a cumpărat 480.000 de tone de grâu cu livrarea în perioada 15-30 martie. Din această cantitate, Rusia va livra 120.000 de tone de grâu, Franța 240.000 de tone, România 60.000 de tone și Ucraina alte 60.000 de tone.

Egiptul este cea mai mare piață pentru grâul românesc, dar și pentru cel rusesc. În ianuarie, GASC a anulat o licitație în urma căreia România ar fi putut exporta 60.000 de tone în valoare de 17,6 milioane de dolari. România a mai trimis însă  o cantitate dublă în februarie, urmare a unor contracte deja semnate.

Citește și Cerealcom Dolj, firma lui Mihai Anghel, a câștigat un contract de export de 16,7 milioane de dolari. Va livra 60.000 de tone în Iordania

Te-ar mai putea interesa și
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Freshful by eMAG și Sezamo, cei doi jucători de pe piața comerțului alimentar online, au trecut anul trecut de jumătate de miliard de lei în vânzări, cumulat, dar ard zeci de milioane de lei......
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Preşedintele SUA, Donald Trump, i-a transmis duminică preşedintelui rus Vladimir Putin că "încheierea conflictului în ...
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Premierul desemnat Adrian Veştea afirmă că guvernul pe care îl va propune va obţine voturile necesare, menţionând ...
VIDEO Autostrada A1 Lugoj – Deva. Tunelul de doi kilometri „prinde viteză”: încă 250 de metri până la prima „luminiță”
VIDEO Autostrada A1 Lugoj – Deva. Tunelul de doi kilometri „prinde viteză”: încă 250 de metri până ...
Lucrările avansează într-un ritm foarte bun, iar stadiul fizic al întregului proiect a depășit deja 65% pe șantierul ...