Macedonia sub asediu: Manifestaţie proguvernamentală de proporţii la Skopje. Opoziţia cere în continuare demisia premierului

Circa 30.000 de susţinători ai puterii s-au adunat luni seară la Skopje pentru a-şi exprima susţinerea faţă de premierul Nikola Gruevski, în timp ce circa o mie de persoane au rămas pe poziţii nu departe de aceştia, solicitând în continuare demisia prim-ministrului, relatează AFP.
Economica.net - lun, 18 mai 2015, 20:15
Macedonia sub asediu: Manifestaţie proguvernamentală de proporţii la Skopje. Opoziţia cere în continuare demisia premierului

Scandând ‘Macedonia, Macedonia’ şi ‘Nikola, Nikola’, manifestanţii proguvernamentali s-au adunat pe esplanada parlamentului, unde o manifestaţie urmează să aibă loc în cursul serii.

La doi kilometri distanţă, în faţa sediului guvernului, circa o mie de susţinători ai opoziţiei de stânga s-au adunat şi luni seară pentru a solicita plecarea premierului, aflat la putere de nouă ani în fosta republică iugoslavă.

Duminică, opoziţia de stânga – care îl acuză pe şeful guvernului şi de interceptări ilegale la scară mare – a mobilizat şi ea peste 20.000 de persoane, conform estimărilor jurnaliştilor de la faţa locului.

Pe lângă demisia lui Nikola Gruevski, şeful opoziţiei, Zoran Zaev, cere formarea unui guvern de tranziţie care să organizeze alegeri legislative anticipate.

‘Am venit pentru că ţara mea este ameninţată. Nori negri s-au adunat şi am venit să-i risipim’, a declarat un susţinător al premierului în vârstă de circa 50 de ani, ‘înarmat’ cu un drapel macedonean.

‘Zaev îşi pierde timpul. Chiar în caz de alegeri anticipate, le va pierde’, a afirmat, la rândul său Vlatko Aleksov, un tânăr de 30 de ani.

Din punctul de vedere al analistului politic Alajdin Demiri, premierul Gruevski încearcă prin această manifestaţie de proporţii să-şi consolideze poziţie. ‘Dacă manifestaţia va fi un succes, el va continua să guverneze în ciuda realităţii şi a noilor circumstanţe’, a afirmat analistul.

‘Pentru Gruevski nu există noţiunea de demisie’, a estimat expertul, adăugând că premierul este ‘un naţionalist care conduce cu o mână de fier şi care a tolerat o corupţie inimaginabilă’.

Prim-ministrul, care a fost reconfirmat la putere pentru un mandat de patru ani în urma alegerilor legislative anticipate din aprilie 2014, a afirmat că nu intenţionează să demisioneze sub presiunea străzii. El a adăugat, fără a furniza dovezi, că în spatele opoziţiei se ascund serviciile secrete străine.

El a sacrificat totuşi trei colaboratori apropiaţi, criticaţi de opoziţie, care şi-au prezentat demisiile.

Macedonia, fostă republică iugoslavă de 2,1 milioane de locuitori, dintre care un sfert albanezi, este de la începutul anului într-o gravă criză politică.

Luni, liderii principalelor patru partide din Macedonia, atât de la putere, cât şi din opoziţie, s-au reunit pentru a doua oară de joia trecută pentru a încerca să soluţioneze criza politică.

Nikola Gruevski, lider al partidului la putere (VMRO-DPNE), aliatul său la guvernare Ali Ahmeti – şef al principalului partid al albanezilor din Macedonia (DUI), şeful principalului partid de opoziţie al stângii macedonene (SDSM), Zoran Zaev, şi Menduh Thaci, şef al principalului partid al opoziţiei albaneze (DPA), au avut o întrevedere în prezenţa ambasadorului SUA şi al şefului misiunii Uniunii Europene.

‘Ne vom întâlni mâine, la Strasbourg, la Parlamentul European. Dacă sunt prezentate noi idei vom avea un progres’, a spus Zaev la finalul întrevederii.

‘Noi credem în dialog şi vom cere garanţii de la comunitatea internaţională privind aplicarea a ceea ce va fi convenit’, a adăugat el.

O primă reuniune care i-a reunit pe principalii actori ai crizei politice a fost organizată, sub presiune internaţională, imediat după violenţele criminale de la 9 şi 10 mai între forţele de ordine macedonene şi un comando de origine albaneză din Kumanovo, care s-au soldat cu 18 morţi, între care opt poliţişti.

Te-ar mai putea interesa și
Uber România, obligată să plătească drepturi de autor de milioane de lei pentru muzica din mașină
Uber România, obligată să plătească drepturi de autor de milioane de lei pentru muzica din mașină
Uber trebuie să plătească despăgubiri semnificative pentru utilizarea muzicii în mașinile care efectuează cursele de ride sharing, potrivit unei hotărâri judecătorești, care a stabilit că......
Cum ar trebui să arate lămâile și portocalele ca să merite să le cumpărăm din magazin. Declarație interesantă a șefului ANPC, nimeni nu s-ar fi gândit
Cum ar trebui să arate lămâile și portocalele ca să merite să le cumpărăm din magazin. Declarație interesantă a ...
Paul Anghel, director general în Direcţia Generală Control şi Supraveghere Piaţă din cadrul Autorităţii Naţionale ...
“Nu mai e nevoie de creșteri de taxe”, ne liniștește un cunoscut economist, consilier al lui Bolojan
“Nu mai e nevoie de creșteri de taxe”, ne liniștește un cunoscut economist, consilier al lui Bolojan
Economistul Ionuţ Dumitru, consilier onorific al premierului Ilie Bolojan, a declarat sâmbătă că, dacă ne uităm pe ...
Nicuşor Dan: Preşedintele recâştigă dreptul de a sesiza CCR pe o lege, chiar şi după ce a fost reexaminată de Parlament
Nicuşor Dan: Preşedintele recâştigă dreptul de a sesiza CCR pe o lege, chiar şi după ce a fost reexaminată de Parlament
Preşedintele României are dreptul de a sesiza CCR cu privire la o lege pentru orice motive, inclusiv de fond, chiar şi ...