ANCOM lansează o dezbatere publică pe tema evoluţiei comunicaţiilor din România în perioada 2016 – 2020

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a lansat, marţi, în consultare publică un document care prezintă perspectiva preliminară a Autorităţii asupra evoluţiilor din sectorul comunicaţiilor digitale din România până în anul 2020 şi asupra modalităţilor în care aceasta îşi propune să răspundă acestor evoluţii, potrivit Agerpres.
Economica.net - mar, 29 sept. 2015, 14:29
ANCOM lansează o dezbatere publică pe tema evoluţiei comunicaţiilor din România în perioada 2016 - 2020

Potrivit unui comunicat al instituţiei, iniţiativa ANCOM rezumă principalele elemente identificate în urma unei analize strategice prospective pentru asigurarea funcţionării competitive a comunicaţiilor digitale din România în beneficiul utilizatorilor în perioada 2016 – 2020.

‘Este vorba de un document de discuţie, nu de un proiect de strategie, şi reprezintă prima etapă a unui demers de analiză şi dialog care vor ajuta Autoritatea să cristalizeze, cu ajutorul tuturor celor interesaţi de domeniul comunicaţiilor, o viziune pentru perioada 2016 – 2020, dar şi să contureze priorităţi şi direcţii de acţiune definitorii pentru foaia de parcurs a ANCOM’, se spune în comunicat.

ANCOM consideră că, deşi în orizontul de timp supus analizei, cererea de servicii digitale va rămâne neuniformă şi profund eterogenă în România, internetul fix va continua să asigure viteze de invidiat, creşterea internetului mobil, actualmente extensivă, va deveni intensivă, bazată pe creşterea traficului odată cu reducerea tarifelor şi cu îmbunătăţirea calităţii, iar frontierele dintre serviciile de comunicaţii electronice tradiţionale şi ‘aplicaţiile’ sau serviciile ‘de conţinut’ se vor estompa progresiv, generând noi provocări pentru reglementare.

De asemenea, este de aşteptat ca în România să continue dezvoltarea unor reţele de comunicaţii performante, care vor încorpora rapid progresul tehnologic şi vor tinde spre reţele IP, iar garantarea net neutrality va permite inovarea şi dezvoltarea unor noi modele de afaceri, în beneficiul utilizatorilor.

Priorităţile strategice identificate de iniţiativa ANCOM sunt: promovarea competitivităţii reţelelor, maximizarea disponibilităţii serviciilor şi capitalizarea beneficiilor reţelelor IP. Pentru materializarea acestora, ANCOM a identificat, preliminar, o multitudine de acţiuni, măsuri şi direcţii de acţiune posibile, detaliate în documentul supus consultării.

Consultarea publică pe marginea acestui document se va derula în perioada 29 septembrie – 3 noiembrie 2015, iar contribuţiile rezultate din acest proces vor fi prezentate şi discutate într-un eveniment public în data de 17 noiembrie 2015.

Demersul de analiză strategică al ANCOM va continua cu un document de poziţie, care va fi consultat public în trimestrul I 2016, permiţând, astfel, finalizarea unui document de strategie în prima jumătate a anului 2016.

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) este instituţia care protejează interesele utilizatorilor de comunicaţii din Romania, prin promovarea concurenţei pe piaţa de comunicaţii, administrarea resurselor limitate, încurajarea investiţiilor eficiente în infrastructură şi a inovaţiei.

Te-ar mai putea interesa și
Cine este noul preşedinte al Academiei Române
Cine este noul preşedinte al Academiei Române
Academicianul Marius Andruh a fost ales marţi noul preşedinte al Academiei Române....
Prima locomotivă Alstom, care a atins 200 km/oră, a fost livrată ARF
Prima locomotivă Alstom, care a atins 200 km/oră, a fost livrată ARF
Alstom anunță marți livrarea către ARF a primei locomotive electrice de nouă generație din România, care a atins în ...
Românii plătesc 16.000 de euro pentru o bucătărie premium: afacerile Nolte Home Studio au crescut cu 50%
Românii plătesc 16.000 de euro pentru o bucătărie premium: afacerile Nolte Home Studio au crescut cu 50%
Nolte Home Studio, care distribuie în România bucătăriile Nolte Küchen, unul dintre liderii europeni în mobilier de ...
Penurie de carburanţi în Franţa – Aproape 20% din benzinării au rămas fără o parte din combustibilii pe care-i vindeau
Penurie de carburanţi în Franţa – Aproape 20% din benzinării au rămas fără o parte din combustibilii pe care-i ...
Aproape una din cinci benzinării din Franţa se confrunta, marţi dimineaţa, cu lipsa unuia sau mai multor combustibili, ...