Arabia Saudită dublează preţul apei din cauza ieftinirii petrolului

Arabia Saudită a decis să majoreze preţul apei pentru consumatorii non-rezidenţiali, o dovadă că Guvernul a început să reducă subvenţiile în condiţiile în care preţul redus al petrolului pune presiune pe buget, transmite Reuters.
Economica.net - lun, 02 nov. 2015, 16:07
Arabia Saudită dublează preţul apei din cauza ieftinirii petrolului

Începând cu data de 16 decembrie, preţul plăti de consumatorii industriali, organismele publice şi marile companii pentru un metru cub de apă va creşte până la 9 riali (2,40 dolari) de la 4 riali în prezent, informează cotidianul local al-Watan citând un comunicat al Ministerului Apei şi Electricităţii.

Potrivit surselor oficiale citate de presa din Arabia Saudită, Guvernul vrea să reducă creşterea consumului de apă şi să descurajeze risipa. În schimb, consumatorii casnici, care se bucură de mult timp de preţuri scăzute la apă în conformitate cu subvenţiile generoase oferite de Guvern, nu vor plăti preţuri mai mari.

Reducerea la jumătate a preţului petrolului în ultimele 12 luni a făcut ca deficitul bugetar al Arabiei Saudite să treacă pragul de 100 de miliarde de dolari, punând presiuni asupra autorităţilor să reducă cheltuielile chiar dacă Guvernul ezită să facă reduceri de cheltuieli în domeniile sensibile. Săptămâna trecută, ministrul Petrolului a declarat că Arabia Saudită discută o posibilă reducere a subvenţiilor la combustibili dar nu a oferit alte detalii.

Informaţiile publicate în presa din Arabia Saudită nu precizează care va fi suma care ar putea fi economistă de Guvern prin creşterea preţurilor la apă pentru consumatorii industriali. Însă această decizie ar putea ajuta la reducerea consumului de energie, deoarece o mare parte din apa consumată în Arabia Saudită este produsă de instalaţiile de desalinizare

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.