Proteste spontane ale funcţionarilor în toată ţara. Vor cu toţii majorarea salariilor

Decizia Guvernului de a majora în secret salariile funcţionarilor din Finanţe a stârnit nemulţumirea tuturor funcţionarilor publici, care cer creşteri salariale pentru toată lumea. Sindicatul Sed Lex a anunţat că au început proteste spontane în toată ţara.
Economica.net - mar, 03 nov. 2015, 07:34
Proteste spontane ale funcţionarilor în toată ţara. Vor cu toţii majorarea salariilor

„Datorită modului defectuos în care este gestionată politica salarială în România, creând discriminări între categorii sociale ţi chiar între angajaţii din cadrul administraţiei publice (vezi creşterile salariale acordate în învăţământ şi sănătate precum şi angajaţilor din cadrul structurilor centrale ale Ministerului Finanţelor Publice şi ANAF) salariaţii din domeniul fiscului, din primării şi din alte instuţii din administraţia publică centrală şi locală au declanşat acţiuni spontane la nivel naţional, solicitând în mod expres acordarea de creşteri salariale”, se arată într-un comunicat al Alianţei Sindicatelor Bugetarilor Sed Lex

Acţiunea funcţionarilor are loc după ce, săptămâna trecută, fără să anunaţe, Guvernul a majorat salariile unor funcţionari din Ministerul de Finanţe şi din ANAF, mai ales în aparatul central, chiar de la 1 noiembrie

Veniturile a 5.700 de angajaţi din cele două instituţii vor creşte, în medie, cu 22 de procente, începând din noiembrie. Ministerul Finanţelor a fost forţat să recunoască realitatea abia după ce sindicatele au acuzat Guvernul că a decis în secret majorarea salarială. Sindicaliştii au anunţat că principalii beneficiari sunt doar 3.000 de angajaţi, ale căror lefuri vor creşte cu peste 50%.

Decizia de majorare a salariilor nu apărea în proiectul de rectificare bugetară aprobat recent de guvern. A apărut într-o ordonanţă de urgenţă, publicată pe 29 octombrie în Monitorul Oficial şi care precizează că, începând cu luna noiembrie, cresc lefurile angajaţilor din structurile centrale ale Ministerului şi ANAF, din Agenţia pentru Achiziţii Publice şi din Direcţia pentru mari contribuabili.

Potrivit Mediafax, la Cluj, peste 300 de angajaţi ai Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Cluj au întrerupt lucrul, marţi dimineaţă, şi s-au adunat în curtea instituţiei. De asemena, potrivit aceleiaşi surse, aproximativ 3.000 de angajaţi ai Regionale Finanţelor Publice Ploieşti, care include judeţele Prahova, Argeş, Dâmboviţa, Ialomiţa, Teleorman, Călăraşi şi Giurgiu, au întrerupt şi ei lucrul şi au ieşit în stradă, nemulţumiţi că doar colegii lor din aparatul central beneficiază de majorări salariale.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.