Klaus Iohannis: Legea privind votul prin corespondenţă este promulgabilă

Legea privind votul prin corespondenţă este promulgabilă, a declarat preşedintele Klaus Iohannis, precizând că joi după-amiază, când se va întoarce de la Bratislava, o va promulga dacă se îndeplinesc procedurile, potrivit Agerpres.
Economica.net - mie, 18 nov. 2015, 17:00
Klaus Iohannis: Legea privind votul prin corespondenţă este promulgabilă

‘Astăzi Curtea Constituţională a analizat contestaţiile şi le-a găsit neîntemeiate. Legea este promulgabilă. Se va întoarce la mine şi, dacă procedura birocratică se face repede, mâine după-amiază, când mă întorc la Bucureşti, o voi promulga’, a spus şeful statului, care a participat la o întâlnire cu tinerii care lucrează la Bratislava.

El a arătat că această lege deschide o nouă posibilitate de vot pentru românii din diaspora. ‘Mi se pare un progres notabil. Un lucru pe care mi l-am dorit’, a precizat Iohannis.

Şeful statului a adăugat că, dacă este fezabilă, legea va fi modificată astfel încât să se poată vota prin corespondenţă şi la celelalte alegeri naţionale, cu excepţia celor locale.

‘Legea este un prim pas pentru votul prin corespondenţă. Legea prevede că (n.r. votul prin corespondenţă) se foloseşte acum la alegerile parlamentare, dar cu siguranţă, dacă rezultatul este bun şi dacă se vede că procedura este fezabilă, se va schimba legea în aşa fel încât să se poată vota la toate alegerile naţionale, nu locale, acolo nu ar avea mult rost’, a explicat preşedintele.

Şeful statului a susţinut că este democratic ca legile să fie contestate la CCR.

Curtea Constituţională a României a decis miercuri, în unanimitate, că este constituţională legea privind votul prin corespondenţă.

CCR a respins obiecţiile de neconstituţionalitate formulate faţă de Legea privind votul prin corespondenţă, precum şi modificarea şi completarea Legii 208/2015 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor, dar şi pentru organizarea şi funcţionarea Autorităţii Electorale Permanente.

Te-ar mai putea interesa și
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 374,9 milioane de lei de la bănci, suplimentar la cele două licitaţii de joi, când a împrumutat 2,498 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni......
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv ...
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...