Controale la frontierele UE: Comisia Europeană doreşte „revenirea la normal cât mai rapid posibil”

Comisia Europeană s-a pronunţat miercuri pentru 'revenirea la normal cât mai rapid posibil' după reintroducerea controalelor la frontieră decise recent de Danemarca şi Suedia în faţa afluxului de migranţi, informează AFP.
Economica.net - mie, 06 ian. 2016, 16:27
Controale la frontierele UE: Comisia Europeană doreşte

‘Au fost luate măsuri excepţionale şi am convenit să le menţinem la nivelul lor minim şi să revenim la normal cât mai rapid posibil. Suntem toţi de acord că Schengen şi libera circulaţie trebuie să fie salvgardate’, a subliniat comisarul european pentru migraţie, afaceri interne şi cetăţenie Dimitris Avramopoulos.

El a făcut aceste declaraţii la finalul unei întâlniri, la Bruxelles, cu ministrul suedez al justiţiei şi migraţiei Morgan Johannson, ministrul danez al migraţiei Inger Stojberg şi secretarul de stat în Ministerul de Interne german Ole Schroder.

La frontiera germano-daneză, ‘nu există niciun fel de impact negativ asupra libertăţii de circulaţie, dar este important să supraveghem corect situaţia’, a accentuat secretarul de stat german Ole Schroder. ‘Am convenit că vrem să protejăm sistemul Schengen. Problema noastră în acest moment în Europa este aceea că nu dispunem de un sistem eficient de control al frontierelor externe, în special al graniţei greco-turce’, a spus el.

‘Este nevoie de soluţii europene’, a afirmat, la rândul său, ministrul danez al migraţiei Inger Stojberg, care a insistat pe faptul că ţara sa nu doreşte să devină ‘destinaţia finală a mii şi mii de solicitanţi de azil’.

‘Cred că suntem de acord cu faptul că măsurile necesare luate de noi nu trebuie să dureze mai mult decât este nevoie’, a subliniat omologul său suedez Morgan Johannson.

Confruntată cu un aflux îngrijorător de refugiaţi, Suedia, care a introdus controale la graniţele sale la mijlocul lunii noiembrie, le-a impus începând cu 4 ianuarie companiilor de transport auto şi feroviare care folosesc podul Oresund, dinspre Danemarca, să verifice identitatea călătorilor înainte de îmbarcare, de partea daneză, în caz contrar riscând să fie amendate.

Danemarca, care se teme că migranţii ilegali întorşi din Suedia vor rămâne pe teritoriul său, a reacţionat imediat prin reintroducerea controalelor la frontiera sa cu Germania, de unde sosesc numeroşi migranţi.

La rândul său, Germania a introdus deja controale la frontiere, în principal cu Austria, la mijlocul lunii septembrie.

Te-ar mai putea interesa și
Șase candidaţi la funcţia de vicepreşedinte al Băncii Centrale Europene
Șase candidaţi la funcţia de vicepreşedinte al Băncii Centrale Europene
Şase candidaţi s-au înscris în cursa pentru funcţia de vicepreşedinte al Băncii Centrale Europene (BCE), pentru a-l înlocui pe spaniolul Luis de Guindos, al cărui mandat la instituţia cu......
SUA își îndeamnă cetăţenii să părăsească Venezuela imediat
SUA își îndeamnă cetăţenii să părăsească Venezuela imediat
Administraţia Statelor Unite şi-a îndemnat sâmbătă cetăţenii să părăsească Venezuela imediat din cauza situaţiei ...
Nouă manifestaţie la Teheran. Temeri privind o represiune brutală
Nouă manifestaţie la Teheran. Temeri privind o represiune brutală
Iranienii au mărşăluit din nou sâmbătă seara la Teheran, scandând sloganuri ostile puterii, în ciuda temerilor tot ...
SUA au efectuat atacuri aeriene la scară largă împotriva grupării Statul Islamic în Siria
SUA au efectuat atacuri aeriene la scară largă împotriva grupării Statul Islamic în Siria
Statele Unite au anunţat că au efectuat atacuri aeriene la scară largă împotriva grupării jihadiste Statul Islamic ...