Rusia trece la măsuri de austeritate din cauza crizei provocate de scăderea preţului petrolului

Premierul rus Dmitri Medvedev a anunţat vineri că toate ministerele şi structurile statale vor fi nevoite să taie din cheltuieli şi să-şi reducă personalul pentru a face faţă crizei prin care trece Rusia, transmite agenţia EFE, preluată de Agerpres.
Economica.net - vin, 15 ian. 2016, 19:11
Rusia trece la măsuri de austeritate din cauza crizei provocate de scăderea preţului petrolului

El a cerut tuturor instituţiilor publice să prezinte propuneri pentru diminuarea bugetului fiecăreia şi a numărului de angajaţi. Medvedev a mai precizat că implementarea unor proiecte va fi amânată sau anulată. De asemenea, pentru a aduce noi venituri la buget, urmează să fie scoase la privatizare unele societăţi de stat.

Premierul rus a vorbit şi despre importanţa unor măsuri menite să reducă dependenţa Rusiei faţă de evoluţia preţului petrolului, produs care împreună cu gazele naturale (al căror preţ este corelat cu cel al petrolului) asigură cea mai mare parte a exporturilor Rusiei şi jumătate din încasările la buget.

De altfel, scăderea puternică a preţului petrolului pe pieţele internaţionale, preţ care a ajuns la 30 de dolari barilul, este principala cauză a crizei economice prin care trece Rusia, afectată de asemenea de sancţiunile adoptate împotriva ei de statele occidentale pentru destabilizarea Ucrainei.

Guvernul de la Moscova şi-a construit bugetul bazându-se pe un preţ al petrolului de circa 50 de dolari barilul. Prin urmare, scăderea cotaţiilor petrolului mult sub acest prag este de natură să destabilizeze serios finanţele publice ale Rusiei.

Premierul rus nu a exclus posibilitatea ca preţul petrolului să scadă şi mai mult, mai ales ca urmare a apariţiei unor noi exportatori, cum este Iranul.

Kremlinul a confirmat ulterior că reducerea cheltuielilor va afecta inclusiv Administraţia Prezidenţială, sistemul judiciar şi agenţiile federale.

Te-ar mai putea interesa și
Electrica pune o baterie de 22 MWh cu bani europeni. Este al treilea proiect cu finanțare din Fondul de Modernizare
Electrica pune o baterie de 22 MWh cu bani europeni. Este al treilea proiect cu finanțare din Fondul de Modernizare
Electrica anunță finanțări europene nerambursabile de aproximativ 4,9 milioane RON prin Fondul pentru Modernizare pentru proiectul „Construirea unei capacități de stocare energie electrică......
Atenţie, bani falşi! Anunțul BNR – Care sunt cele mai falsificate bancnote
Atenţie, bani falşi! Anunțul BNR – Care sunt cele mai falsificate bancnote
Falsurile de bancnote româneşti expertizate de Banca Naţională a României în 2025 au totalizat 1.356 bucăţi, în ...
Managerii de flote din România vor mașini electrice, dar se tem de costurile asociate acestora
Managerii de flote din România vor mașini electrice, dar se tem de costurile asociate acestora
Electrificarea flotelor corporative din Europa câștigă tot mai mult teren. Mai mult de jumătate dintre companii, inclusiv ...
Cod roşu la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan face şedinţă cu PSD, PNL, USR, UDMR pentru a găsi soluţii pentru un nou guvern
Cod roşu la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan face şedinţă cu PSD, PNL, USR, UDMR pentru a găsi soluţii pentru ...
Preşedintele Nicuşor Dan se întâlneşte vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR şi cu cel al Grupului ...