Guvernul scoate la licitaţie marca Steaua. Preţul de pornire a fost stabilit sub forma unei taxe anuale

Guvernul scoate la licitaţie marca Steaua, la un preţ de pornire de 3,69 milioane de euro pe an, fără TVA, scrie Profit.ro. În luna februarie, brandul "Steaua Bucureşti", pe care patronul echipei de fotbal FCSB, Gigi Becali, încearcă să îl reobţină după ce l-a pierdut în instanţă în faţa Clubului Sportiv al Armatei, era anunţat ca fiind evaluat la nu mai puţin de 57,3 milioane de euro, cât brandul de la Fiorentina, Lazio, Corinthians, Sevilla, la acel moment, scrie News.ro.
Economica.net - vin, 23 sept. 2016, 15:31
Guvernul scoate la licitaţie marca Steaua. Preţul de pornire a fost stabilit sub forma unei taxe anuale

Prin Decizie civilă pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în decembrie 2014, instanţa a dispus anularea mărcii „STEAUA BUCUREŞTI”, folosită de Fotbal Club Steaua Bucureşti SA, iar Clubul Sportiv al Armatei „STEAUA” Bucureşti a primit certificatul de înregistrare a mărcii.

Conform Legii 84/1998 privind mărcile şi indicaţiile geografice, nefolosirea efectivă a mărcii „STEAUA BUCUREŞTI” pentru o perioadă neîntreruptă de 5 ani conferă dreptul oricărei persoane interesate să solicite instanţei decăderea titularului din drepturile conferite de marcă.

Din acest motiv, Guvernul se grăbeşte acum să transfere dreptul asupra mărcii „STEAUA BUCUREŞTI”, prin licitaţie, stabilind preţul de pornire sub forma unei plăţi anuale, de 3.694.220 euro fără TVA.

FC Steaua, patronat de Gigi Becali, a fost acţionat în instanţă în 2011 de Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti, care a cerut anularea mărcii înregistrate de gruparea din Liga I. În aprilie 2012, Tribunalul Bucureşti a respins cererea, decizie menţinută de Curtea de Apel Bucureşti. În decembrie 2013, ICCJ a dat dreptate, însă, clubului sportiv al armatei. De atunci, cele două grupări nu au ajuns la un acord privind folosirea mărcii Steaua de către clubul patronat de Gigi Becali, iar echipa de fotbal este obligată să joace sub numele de FCSB şi sub o altă emblemă.

Marţi, CSA Steaua a depus o cerere de chemare în instanţă a clubului deţinut de Gigi Becali, Fotbal Club Steaua Bucureşti, prin care solicită recuperarea prejudiciului de 36,8 milioane de euro din folosirea mărcii în perioada 2004-2014.

Te-ar mai putea interesa și
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Banii europeni atraşi în ultimul an (10 iunie 2025-10 iunie 2026) au totalizat 10 miliarde de euro, potrivit ministrului Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru....
Șantierul Naval Orșova a câștigat trei contracte externe pentru construirea de nave fluviale
Șantierul Naval Orșova a câștigat trei contracte externe pentru construirea de nave fluviale
Compania Șantierul naval Orșova anunță investitorii și acționarii de la Bursa de Valori București că a încheiat ...
Bursa de la București a închis pe creștere ședința de tranzacționare de joi. Rulajul a ajuns la aproape 120 de milioane de lei
Bursa de la București a închis pe creștere ședința de tranzacționare de joi. Rulajul a ajuns la aproape 120 de milioane ...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe toţi indicii şedinţa de tranzacţionare de joi, iar rulajul ...
Un proiectil de origine necunoscută a lovit un cargou care naviga în Strâmtoarea Ormuz
Un proiectil de origine necunoscută a lovit un cargou care naviga în Strâmtoarea Ormuz
Un cargou a fost lovit joi de un proiectil de origine necunoscută în timp ce naviga în partea de sud a Strâmtorii Ormuz, ...