Germania: Cererea de oţel laminat va creşte cu 1-2% anul viitor

Federaţia germană a oţelului se aşteaptă la o creştere a cererii de oţel laminat cu 1-2% în 2017, faţă de un avans estimat pentru acest an de 1%, transmite Reuters.
Economica.net - lun, 07 nov. 2016, 21:12
Germania: Cererea de oţel laminat va creşte cu 1-2% anul viitor

În primele opt luni din acest an, comenzile pentru oţel laminat au urcat în medie cu 5%, pe fondul majorării cererii din construcţii şi industria auto, a anunţat luni Federaţia germană a oţelului, care avertizează că sectorul rămâne sub presiune.

‘Situaţia economică a producătorilor de oţel din Germania continuă să fie gravă’, a afirmat preşedintele Federaţiei, Hans Juergen Kerkhoff.

Producătorii europeni de oţel, inclusiv Arcelor-Mittal, ThyssenKrupp şi Salzgitter, se confruntă cu încetinirea pieţelor emergente, reducerea cererii în statele dezvoltate şi presiuni asupra preţurilor din cauza importurilor ieftine din China.

Importurile de oţel ale UE din China au scăzut în primele opt luni din 2016, dar încă sunt de două ori mai ridicate decât nivelul înregistrat în 2013, a avertizat Kerkhoff.

Federaţia germană a oţelului se aşteaptă la o producţie de oţel de 42,5 milioane de tone în 2016, uşor sub nivelul de 42,7 milioane de tone înregistrat în 2015.

Nivelul record al producţiei de oţel din China consemnat în ultimele luni a sporit criticile la adresa autorităţilor de la Beijing, acuzate că distorsionează pieţele globale vânzând oţel la preţuri de dumping.

Uniunea Europeană este al doilea mare producător mondial de oţel, după China, cu o producţie de 177 milioane de tone pe an, respectiv 11% din producţia mondială, potrivit datelor oficiale. Aproximativ 40.000 de locuri de muncă au fost eliminate în ultimii ani în sectorul siderurgic european, care angajează direct sau indirect aproximativ un milion de persoane.

ArcelorMittal, prezentă şi în România, este cea mai mare companie siderurgică şi minieră integrată din lume, cu activitate în peste 60 de ţări. În România, ArcelorMittal deţine unităţi de producţie la Galaţi (est), Iaşi (est), Roman (nord-est) şi Hunedoara (centru).

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...