Vladimir Putin şi Donald Trump au discutat telefonic despre o ‘cooperare constructivă’

Preşedintele rus Vladimir Putin şi viitorul preşedinte american Donald Trump au discutat luni, la telefon, despre viitoarea lor relaţie şi au căzut de acord asupra unei 'cooperări constructive', a informat Kremlinul. A fost prima convorbire a celor doi după ce Trump a câştigat alegerile prezidenţiale din SUA, din 8 noiembrie.
Economica.net - lun, 14 nov. 2016, 21:46
Vladimir Putin şi Donald Trump au discutat telefonic despre o 'cooperare constructivă'

Anunţul oficial preluat de Reuters precizează că cei doi lideri au convenit să păstreze contactul telefonic şi să încerce să se întâlnească faţă în faţă cât mai curând.

Putin şi Trump intenţionează să-şi ‘unească eforturile de combatere a terorismului internaţional şi a extremismului’ şi au subliniat ‘importanţa creării unei baze solide pentru relaţiile laterale, în special prin dezvoltarea componentei comerciale şi economice’, a mai declarat preşedinţia rusă. Potrivit comunicatului, cele două ţări trebuie să îşi reia ‘cooperarea pragmatică, în avantajul ambelor părţi, care ar trebui să aibă în vedere interesele ambelor ţări, precum şi stabilitatea şi securitatea întregii lumi’.

Staff-ul lui Donald Trump a anunţat într-un comunicat că Putin a sunat pentru a-l felicita pe preşedintele ales, care a replicat că aşteaptă o relaţie puternică şi durabilă cu Rusia şi cu poporul rus.

Trump îşi va începe mandatul de preşedinte pe 20 ianuarie anul viitor, când Barack Obama va părăsi Casa Albă. Relaţiile actualului preşedinte american cu liderul de la Kremlin au devenit tot mai tensionate în ultimii ani, pe fondul unor crize cum ar fi cele din Siria şi Ucraina, adaugă Reuters.

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...