Grindeanu, după şedinţa de guvern româno-moldoveană: Ne dorim să fim parte a proceselor de privatizare din Moldova

Primul-ministru Sorin Grindeanu a declarat, joi, în conferinţa de presă susţinută alături de premierul Pavel Filip după încheierea şedinţei comune de guvern româno-moldoveană, că România îşi doreşte să participe la procesele de privatizare din Moldova, anunţă News.ro.
Economica.net - J, 23 mart. 2017, 15:31
Grindeanu, după şedinţa de guvern româno-moldoveană: Ne dorim să fim parte a proceselor de privatizare din Moldova

„Avem în vedere să creştem prezenţa României în Republica Moldova, ne dorim consolidarea prezenţei instituţionale româneşti, să fim parte a eventualelor procese de privatizare care vor avea loc în perioada următoare, sigur respectând toate procedurile transparente pe care dumneavoastră le veţi avea”, a declarat Sorin Grindeanu, în conferinţa de presă susţinută la Piatra-Neamţ, citat de News.ro.

La rândul său, premierul Moldovei a spus că investiţiile româneşti sunt binevenite în Republica Moldova. „Cu privire la investiţiile României în Republica Moldova, vom fi foarte bucuroşi să vă prezentăm tot programul de privatizare din Republica Moldova şi aceste investiţii sunt binevenite”, a spus Pavel Filip.

Cei doi şefi de guvern au discutat despre stadiul proiectelor comune româno-moldovene şi posibilitatea demarării altora noi. La şedinţa de la Piatra-Neamţ, premierul Grindeanu a fost însoţit de miniştrii Sevil Shhaideh (Dezvoltare Regională), Daniel Constantin (Mediu), Carmen Dan (Interne), Gabriel Leş (Apărare), Viorel Ştefan (Finanţe), Tudorel Toader (Justiţie), Mihai Tudose (Economie), Alexandru Petrescu (Mediul de Afaceri), Ionuţ Vulpescu (Cultură), Ana Birchall (Afaceri Europene), Alexandru Cuc (Transporturi), Mihai Busuioc (secretarul general al Guvernului) şi de şeful ANSVSA, Geronimo Răducu Brănescu, şi ambasadorul României la Chişinău, Daniel Ioniţă.

„Am avut o întâlnire foarte pragmatică, un dialog constructiv care este baza cooperării bilaterale. Am trecut în revistă foarte multe proiecte aflate în derulare, am discutat despre proiecte viitoare în domeniul energiei, infrastructurii, culturii, mediului, dezvoltare regională, a declarat Grindeanu.

Te-ar mai putea interesa și
OPPO lansează seria Reno16 cu designul 3D Pop Planet și funcții avansate pentru fotografii
OPPO lansează seria Reno16 cu designul 3D Pop Planet și funcții avansate pentru fotografii
OPPO lansează pe piața din România noua serie Reno16, formată din modelele Reno16, Reno16 Pro și Reno16 F, cu un design 3D Pop Planet și o suită extinsă de funcții bazate pe inteligență......
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Un indicator al inflaţiei urmărit cu atenţie de Rezerva Federală a SUA (Fed) a crescut luna trecută la cel mai ridicat ...
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Tronsoanele Poieni - Aleșd - Frontieră Ungaria (aproape 100 de kilometri) "prind viteză" în proiectul electrificării ...
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Al doilea mare producător din OPEC, Irakul, ia în calcul părăsirea cartelului dacă organizația respinge planul Bagdadului ...