Polonia, prima ţară din regiunea CEE care va primi gaz natural lichefiat din SUA

Polonia va beneficia la mijlocul lunii iunie de prima sa livrare de gaz natural lichefiat (GNL) din SUA, ca urmare a unui acord semnat de firma poloneză PGNiG cu grupul american Cheniere Energy, a anunţat joi compania de stat PGNiG, transmite Reuters.
Economica.net - J, 27 apr. 2017, 09:22
Polonia, prima ţară din regiunea CEE care va primi gaz natural lichefiat din SUA

Aceasta va fi prima livrare de gaz natural lichefiat făcută de o companie din SUA către această parte a Europei. Cheniere Energy va face livrarea spot la terminalul Swinoujscie din Marea Baltică.

Polonia, ţară care consumă anual 15-16 miliarde metri cubi de gaze naturale, a construit terminalul GNL de la Swinoujscie ca parte a unui plan mai amplu vizând reducerea dependenţei de importurile de gaze din Rusia. Terminalul a demarat operaţiunile comerciale anul trecut şi are o capacitate de cinci miliarde metri cubi pe an. De la debutul activităţii, terminalul de la Swinoujscie a primit o livrare de GNL din Qatar, care luna trecută a acceptat să-şi dubleze livrările spre Polonia până la două milioane tone pe an, precum şi o livrare spot din Norvegia.

‘Acesta este un moment istoric pentru PGNiG. Avem un nou partener în comerţul cu GNL’, a declarat directorul general de la PGNiG, Piotr Wozniak.

Ambiţia Guvernului de la Varşovia este ca după anul 2022, când expiră actualul acord cu Gazprom, Polonia să înlocuiască Rusia cu alţi furnizori de gaze naturale.

‘Este un acord foarte important şi favorabil din punct de vedere financiar’, a declarat premierul polonez Beata Szydlo pentru postul public de televiziune TVP Info.

În paralel, Polonia intenţionează să construiască un gazoducut care să facă legătura cu Norvegia, via Marea Baltică. Într-un interviu publicat joi în cotidianul Rzeczpospolita, ministrul polonez de Externe, Witold Waszczykowski, a declarat că SUA ar putea participa şi la acest proiect.

Te-ar mai putea interesa și
Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului şi ameninţă că SUA îşi vor intensifica atacurile
Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului şi ameninţă că SUA îşi vor intensifica atacurile
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat din nou sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului şi a avertizat că Washingtonul ar putea să îşi intensifice ofensiva......
Restricţii de circulaţie în 19 judeţe afectate de caniculă
Restricţii de circulaţie în 19 judeţe afectate de caniculă
Centrul Infotrafic informează că duminică, până la ora 20:00, va fi interzisă circulaţia autovehiculelor cu masa totală ...
Cutremure în Venezuela: Bilanţul deceselor urcă la 1.430, iar pagubele materiale la 7 miliarde de dolari
Cutremure în Venezuela: Bilanţul deceselor urcă la 1.430, iar pagubele materiale la 7 miliarde de dolari
Bilanţul deceselor în urma dublului cutremur devastator care a lovit Venezuela miercuri a ajuns la 1.430 de persoane, a ...
Deficitul comercial al SUA atinge cel mai ridicat nivel din ultimele 14 luni, importurile au explodat
Deficitul comercial al SUA atinge cel mai ridicat nivel din ultimele 14 luni, importurile au explodat
Deficitul comercial al Statelor Unite pentru bunuri a crescut puternic în luna mai, ajungând la 105,8 miliarde de dolari, ...