Elon Musk anunţă că nu îl va mai consilia pe Trump după retragerea SUA din Acordul de la Paris

Elon Musk, fondatorul companiilor Tesla şi SpaceX, şi-a confirmat plecarea din comitetul de consiliere al guvernului american, după ce preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat retragerea ţării sale din Acordul de la Paris asupra schimbărilor climatice, relatează vineri EFE.
Economica.net - vin, 02 iun. 2017, 10:23
Elon Musk anunţă că nu îl va mai consilia pe Trump după retragerea SUA din Acordul de la Paris

‘Plec din consiliul prezidenţial. Schimbarea climatică este reală. Abandonarea Acordului de la Paris nu este un lucru bun nici pentru SUA nici pentru lume’, a scris Musk pe contul său de Twitter.

Elon Musk făcea parte din Comitetele de consiliere pe probleme de afaceri şi manufacturiere înfiinţate de Trump în ianuarie, la puţin timp după sa venirea la Casa Albă, pentru a analiza ideile şi a revigora economia americană.

Musk, fondator al vehiculelor electrice Tesla şi companiei aeronautice SpaceX, insistase la întâlnirile sale cu Trump asupra necesităţii impunerii unei taxe asupra emisiilor de carbon pentru a impulsiona consumul şi investiţiile în energiile regenerabile.

Acordul de la Paris a fost semnat de peste 190 de ţări din întreaga lume, iar SUA se angajaseră în baza acestuia să reducă în 2025 emisiile gazelor cu efect de seră, cu între 26 şi 28 la sută, faţă de nivele din 2005.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...