Şeful Fiscului: Este nevoie de realocare de personal spre zone deficitare, dar nu vor fi disponibilizări. Nu mi-a cerut nimeni demisia

Fiscul va avea nevoie de o realocarea a angajaţilor în domeniile unde există deficienţe, în contextul creării unui sistemul informatic de interconectare a bazelor de date, iar instituţia face în acest sens o analiză care va fi prezentată premierului Mihai Tudose, a declarat vineri preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), Bogdan Stan, care a precizat că nu i-a cerut nimeni demisia ”până în acest moment” în cadrul unei conferinţe de presă, potrivit News.ro.
Economica.net - vin, 07 iul. 2017, 16:29
Şeful Fiscului: Este nevoie de realocare de personal spre zone deficitare, dar nu vor fi disponibilizări. Nu mi-a cerut nimeni demisia

Premierul Mihai Tudose a cerut, vineri, la întâlnirea pe care a avut-o cu şeful ANAF şi ministrul Finanţelor, ca până joi să aibă pe masă o foaie de parcurs în care sa fie prezentaţi paşii pentru realizarea unei structuri informatice, un sistem unitar care să interconecteze toate bazele de date legate de fiscalitate, respectiv a Ministerului Finanţelor (MFP), ANAF şi Trezoreria, cu sprijinul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale (STS), potrivit News.ro.

În paralel, Fiscul face o analiză pentru a vedea ce oameni trebuie realocaţi în zonle unde există deficienţe, potrivit lui Stan.

”Suntem într-o analiză şi vom prezenta premierului un material în acest sens. Analiza va avea în vedere eficientizarea factorului uman, raportat la veniturile încasate la buget pe fiecare regiune şi la numărul de contribuabili administraţi. (…) Va fi nevoie de realocare resurselor umane pe zonele deficitare, nu vorbim de disponibilări. (…) Angajaţii trebuie să fie eficienţi acolo unde avem deficienţe”, a afirmat Stan.

Stan a precizat că nu i-a fost cerută demisia ”până în acest moment” şi nici nu i-a fost dat vreun ultimatum.

Preşedintele ANAF a mai spus că premierul Tudose a promis sprijin pentru rezolvarea problemelor legate de plata salariilor angajaţilor în ultimele două luni.

”Suntem fără bani pentru cheltuielile salariale pe ultimele două luni. Premierul ne-a promis sprijin pentru a găsi soluţii în vederea plăţii salariilor pe ultimele două luni”, a afirmat Stan.

Preşedintele Fiscului consideră că noul sistem unitar este necesar în condiţiile în care sistemul IT al ANAF, care gestionează peste 270 de baze de date, este învechit, cu servere achiziţionate în 1999.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...