ASF a eliminat cota de 1% pe veniturile din exploatare obţinute de brokerii de pe piaţa de capital

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a anunţat miercuri că a decis eliminarea, din 1 octombrie, a cotei de 1% pe veniturile din exploatare în cazul brokerilor activi pe piaţa de capital din România, potrivit News.ro.
Economica.net - mie, 09 aug. 2017, 14:36
ASF a eliminat cota de 1% pe veniturile din exploatare obţinute de brokerii de pe piaţa de capital

Modificarea regulamentului privind veniturile ASF, care stipula această obligaţie, a avut ca obiectiv stimularea şi sprijinirea activităţii pe piaţa de capital a firmelor de intermediere înregistrate în România, potrivit ASF, anunţă News.ro.

„Am luat această hotărâre pentru a oferi societăţilor româneşti un tratament similar cu cel de care beneficiază intermediarii autorizaţi în alte state membre. Considerăm că această măsură este una corectă şi se circumscrie misiunii ASF de dezvoltare a pieţelor pe care le supraveghează”, a declarat preşedintele ASF, Leonardo Badea, în cadrul comunicatului.

Brokerii din România care pot furniza servicii de investiţii financiare pot fi societăţi de servicii de investiţii financiare (SSIF), autorizate de ASF, şi instituţii de credit autorizate de Banca Naţională a României (BNR).

Totodată, pot furniza aceste servicii şi brokerii din alte state membre ale Uniunii Europene (UE), pe baza unui paşaport european.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...