Noul guvern de la Viena intenţionează să taie alocaţiile pentru copiii austrieci din străinătate

Noul guvern de coaliţie de la Viena intenţionează să taie alocaţiile pentru copiii austrieci care trăiesc în străinătate, executivul austriac considerând că măsura nu încalcă regulile Uniunii Europene privind interzicerea discriminării, relatează Reuters.
Economica.net - J, 04 ian. 2018, 16:10
Noul guvern de la Viena intenţionează să taie alocaţiile pentru copiii austrieci din străinătate

Executivul cancelarului austriac Sebastian Kurz a depus jurământul la 18 decembrie, la două luni după ce Partidul Poporului a câştigat alegerile parlamentare. Formaţiunea a ajuns la un acord cu Partidul Libertăţii (FPO), ceea ca a făcut din Austria singura ţară vest-europeană în care un partid de extremă-dreapta face parte din coaliţia guvernamentală.

Printre altele, FPO deţine portofoliile afacerilor interne, de externe, apărării şi afacerilor sociale.

La începutul şedinţei de două zile a cabinetului său, Kurz a anunţat că guvernul său va tăia alocaţiile pentru copiii cetăţenilor austrieci care trăiesc într-o ţară unde nivelul de trai este mai scăzut.

”Este o incorectitudine construită pe sistemul care, pentru doi copii care nici măcar nu trăiesc în Austria, ci în România, transferă 300 de euro pe lună în România şi acesta este aproape venitul mediu acolo”, a declarat Sebastian Kurz.

Valoarea acestor plăţi variază în funcţie de vârsta şi numărul copiilor, dar începe de la 114 euro pe lună pentru un singur copil.

”Vom lua o decizie în cabinet astfel încât aceste plăţi ale alocaţiilor pentru copii să nu fie făcute în străinătate la acelaşi nivel ca până acum”, a spus Kurz, care a adăugat că ajustarea acestor plăţi la nivelul de trai local ar duce la economii de ‘peste 100 de milioane de euro pe an’.

Executivul austriac intenţionează ca în acest an să facă economii de circa 2,5 miliarde de euro, inclusiv prin reducerea ajutoarelor pentru refugiaţi şi restricţionarea accesului noilor imigranţi la multe servicii sociale pentru o perioadă de cinci ani.

În 2016, Austria a transferat circa 273 milioane de euro în străinătate către alte ţări din Uniunea Europeană şi Spaţiul Economic European pentru plata alocaţiilor pentru 132.000 de copii.

Anul trecut, Comisia Europeană a criticat Germania pentru un plan similar, care ulterior a fost abandonat de către Berlin.

Te-ar mai putea interesa și
Nou parc eolian în România. Danezii de la Eurowind urmează să ia autorizația pentru 24 MW în Galați
Nou parc eolian în România. Danezii de la Eurowind urmează să ia autorizația pentru 24 MW în Galați
Eurowind, investitor danez foarte activ în segmentul energiei regenerabile din România, cu investiții de sute de milioane de euro pe an, urmează să primească autorizația de înființare pentru......
Vești proaste din economie. Recesiunea se adâncește. Ajungem la zero în 2027, doar dacă avem noroc-Adrian Codîrlașu, CFA
Vești proaste din economie. Recesiunea se adâncește. Ajungem la zero în 2027, doar dacă avem noroc-Adrian Codîrlașu, CFA
Economia României va închide pe minus întregul an 2026 și ar putea reveni undeva în zona stagnării abia în 2027 și ...
Armata americană anunţă că Strâmtoarea Ormuz este „deschisă” şi navele tranzitează calea navigabilă
Armata americană anunţă că Strâmtoarea Ormuz este „deschisă” şi navele tranzitează calea navigabilă
Armata americană a anunţat duminică că Strâmtoarea Ormuz este "deschisă" şi că navele circulă prin strâmtoare, ...
Transgaz alocă până la 34,05 milioane lei pentru asigurări voluntare de sănătate destinate angajaţilor
Transgaz alocă până la 34,05 milioane lei pentru asigurări voluntare de sănătate destinate angajaţilor
Societatea Naţională de Transport Gaze Naturale Transgaz SA intenţionează să încheie un acord-cadru pe o perioadă ...