ANSVSA: amenzi de peste 36.000 lei pentru cei care se ocupă cu producerea, colectarea, prelucrarea şi comercializarea mierii de albine

Inspectorii Direcţiilor Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) judeţene şi ai municipiului Bucureşti au aplicat sancţiuni în valoare de 36.700 de lei unor operatori din sectorul producerii, colectării, prelucrării şi comercializării mierii de albine, se arată într-un comunicat de presă al Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).
Economica.net - mar, 18 dec. 2018, 14:26
ANSVSA: amenzi de peste 36.000 lei pentru cei care se ocupă cu producerea, colectarea, prelucrarea şi comercializarea mierii de albine

Acţiunile de control au fost demarate la începutul lunii septembrie, în cadrul acestei tematici fiind verificate 2.284 de obiective, dintre care 1.801 stupine, 31 de centre de colectare a mierii, 45 de unităţi de procesare a mierii, precum şi 406 de unităţi de vânzare cu amănuntul, care comercializează miere.

Deficienţele constatate de către reprezentanţii DSVSA au fost sancţionate prin aplicarea a nouă sancţiuni contravenţionale, care au însumat 36.700 de lei, şi emiterea a 312 de ordonanţe privind interzicerea desfăşurării activităţii (OIA) pentru unităţi din sectorul mierii de albine. Totodată, au fost aplicate măsuri de reţinere oficială/sechestru şi s-au retras de la comercializare 200 de kg de miere de albine, a căror trasabilitate nu a putut fi demonstrată de către operatorul din sectorul alimentar.

Potrivit sursei citate, printre neconformităţile constatate şi sancţionate s-au aflat: desfăşurarea unor activităţi pentru care unităţile nu au fost înregistrate sanitar veterinar, nerespectarea normelor sanitare veterinare privind condiţiile de igienă la nivelul unităţilor de colectare, procesare şi reambalare a mierii, privind gestionarea deşeurilor şi a subproduselor nedestinate consumului uman, nerespectarea normelor sanitare veterinare privind asigurarea trasabilităţii mierii de albine şi privind elaborarea şi implementarea programelor proprii de control.

„Cu ocazia controalelor efectuate, inspectorii DSVSA au prelevat 176 de probe de miere de albine, atât de la nivelul producţiei primare şi unităţilor de procesare a mierii, cât şi din unităţile de vânzare cu amănuntul. Probele de miere prelevate în cadrul acestor controale tematice au fost analizate de către Institutul de Igienă şi Sănătate Publică Veterinară (IISPV) Bucureşti pentru determinarea unor parametrii (hidroximetilfurfural – HMF, indice diastazic, indice polinic, zaharoza, zahăr invertit, umiditate, conductivitate electrică, aciditate, reziduuri de pesticide şi medicamente). Urmare a examenelor efectuate de către IISPV, 147 probe de miere au avut rezultate corespunzătoare la toţi parametrii analizaţi, iar 29 probe au avut rezultate neconforme cu cerinţele legislaţiei, la anumiţi parametrii (indice diastazic, indice polinic, hidroximetilfurfurol (HMF) etc.)”, se menţionează în comunicatul citat.

ANSVSA menţionează că pentru loturile cu rezultate neconforme s-a dispus retragerea de la comercializare, dirijarea către unităţi de neutralizare şi distrugerea acestora.

Te-ar mai putea interesa și
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business Solutions România a trecut anul trecut pe profit, cu un câștig de 795.500 de euro, după pierderi de 406.000 de euro în 2024. ...
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
Primăria Sectorului 6 anunță marți că va deschide în câteva zile "un loc pe care mulți l-au așteptat ani la rând", ...
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere. Prețurile ...
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul ...
România a preluat preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al Center of Excellence in Finance (CEF), ...