Ministrul Cuc a verificat lucrările pe DN57: Vreau să văd că acestea se desfăşoară repede şi că vor fi de calitate

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, s-a aflat sâmbătă la Oraviţa, pentru a verifica stadiul lucrărilor pe DN 57 Oraviţa - Moraviţa. 
Economica.net - S, 04 mai 2019, 11:50
Ministrul Cuc a verificat lucrările pe DN57: Vreau să văd că acestea se desfăşoară repede şi că vor fi de calitate

„Lucrările au început încă din luna aprilie. Se lucrează la structura drumului naţional, astfel încât va creşte şi capacitatea portantă. Lucrările sunt de amploare, de bună calitate şi, foarte important, se fac în regie proprie. Aşa cum spuneam, banii sunt alocaţi de la bugetul de stat, deci nu vor fi probleme legate de alocarea fondurilor. Este foarte important ca şi compania, prin Direcţia regională, să lucreze neîncetat, pentru că, aşa cum am promis, voi veni în vizită pe şantier. Această vizită a fost anunţată, dar voi mai veni, neanunţat, în perioada imediat următoare şi vreau să văd că lucrările se desfăşoară repede şi că vor fi de calitate. Implicarea este masivă şi rezultatele se văd, mai ales atunci când această implicare vine şi din partea parlamentarilor din judeţ”, a declarat ministrul Răzvan Cuc.

Potrivit ministrului, lucrările vor trebui să fie de calitate, astfel încât să nu mai fie nevoie să se intervină după finalizare, pentru reparaţii.

Acesta le-a solicitat reprezentanţilor Direcţiei Regionale de Drumuri Timişoara să lucreze temeinic, iar „acolo unde situaţia o cere, să se facă decopertări, chiar şi la o adâncime de 80 cm, astfel încât terasamentul drumului să fie îmbogăţit, pentru a nu mai exista probleme ulterioare”.

După reparaţiile care au loc în prezent, pe DN 57 urmează să se toarnă şi un strat de asfalt. Până la finele anului, se speră că lucrările de reabilitare a acestui drum naţional vor ajunge până la limita cu judeţul Timiş.

Această investiţie, susţine primarul oraşului Oraviţa, Dumitru Ursu, înseamnă o încurajare atât pentru investitori, cât şi pentru turişti.

„Era deosebit de necesară o reabilitare a acestui drum, având în vedere că este din ce în ce mai circulat, în special de turişti. Zona Oraviţa, după cum se ştie, este foarte bogată în obiective turistice, iar oraşul Oraviţa este unul al premierelor naţionale. Chiar avem mare nevoie de o infrastructură rutieră bine pusă la punct”, a spus primarul.

În total, pe DN 57 urmează să fie reabilitaţi 47 km.

Te-ar mai putea interesa și
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
Putin susține că NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei
NATO se pregăteşte activ pentru un război împotriva Rusiei, a susţinut marţi preşedintele rus Vladimir Putin, în faţa a sute de noi absolvenţi ai academiilor militare ruse reuniţi la......
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar
Nicușor Dan, după consultările cu partidele politice: Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic ...
Varianta care pare să se contureze după consultările de marţi de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul ...
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook aduce iON în România, prima gamă de anvelope dedicată exclusiv vehiculelor electrice
Hankook lansează în România gama iON și devine primul brand la nivel mondial care deține o linie completă, dezvoltată ...
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ar putea interzice exporturile de motorină, după atacurile ucrainene asupra rafinăriilor sale
Rusia ia în considerare interzicerea exporturilor de motorină, a anunţat vicepremierul Alexander Novak (foto), în timp ...