Finanţare europeană nerambursabilă de 21 milioane euro pentru opt tramvaie noi şi modernizarea unor garnituri vechi, în Arad

Primăria Arad a obţinut o finanţare europeană nerambursabilă de 21 milioane de euro pentru modernizarea transportului public în cadrul unui proiect cu valoare totală de 24 milioane de euro, urmând să fie cumpărate tramvaie noi, modernizate garnituri vechi şi să fie implementat un sistem de taxare electronică a călătorilor.
Economica.net - vin, 13 sept. 2019, 12:00
Finanţare europeană nerambursabilă de 21 milioane euro pentru opt tramvaie noi şi modernizarea unor garnituri vechi, în Arad

Contractul de finanţare a proiectului municipalităţii arădene a fost semnat, vineri, la sediul Primăriei Arad, de către primarul interimar, Călin Bibarţ, şi directorul Agenţiei pentru Dezvoltare Regională (ADR) Vest, Sorin Maxim.

Proiectul prevede achiziţionarea a opt tramvaie noi, modernizarea 20 de garnituri vechi (17 seria GT6 şi trei seria GT8), achiziţionarea unui sistem electronic de taxare (e-ticketing), dar şi cumpărarea unor sisteme de management al traficului, precum panouri de informare sau echipamente de localizare automată a vehiculelor. Totodată, proiectul include reabilitarea liniei de tramvai şi a reţelei aeriene de contact pe o lungime de 3,2 km.

Investiţia are o valoare totală de 24 milioane de euro, din care 21 milioane de euro reprezintă finanţare nerambursabilă, asigurată prin Regio – Programul Operaţional Regional.

„Avem semnat deja contractul cu fabrica de tramvaie din Arad, în urma unei licitaţii, prin urmare vom putea începe plăţile în maximum două săptămâni, astfel încât până la începutul anului să ni se livreze primele tramvaie noi”, a declarat Călin Bibarţ, într-o conferinţă de presă.

Şeful ADR Vest, Sorin Maxim, a declarat că proiectul „a mers ca la carte din toate punctele de vedere”.

„Toată această rigoare şi pregătire a dat roade şi datorită colaborării excelente pe care o avem cu Primăria Arad, în sensul în care acest proiect de mobilitate urbană conţine o componentă de achiziţie tramvaie noi, una de reabilitare tramvaie deja existente şi modernizarea a 3,2 km de linie de tramvai. Acest gen de proiecte urmăresc să crească calitatea vieţii şi calitatea transportului, dar au şi scopul de a reduce poluarea în oraşe”, a spus Maxim.

Durata de implementare a proiectului este de 28 de luni.

Te-ar mai putea interesa și
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business a trecut pe profit în România, iar afaceri au depășit 36 mil. euro în 2025
Konica Minolta Business Solutions România a trecut anul trecut pe profit, cu un câștig de 795.500 de euro, după pierderi de 406.000 de euro în 2024. ...
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
FOTO Insula Lacul Morii va fi gata pentru public în câteva zile. Anunțul Primăriei Sectorului 6
Primăria Sectorului 6 anunță marți că va deschide în câteva zile "un loc pe care mulți l-au așteptat ani la rând", ...
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Pace fragilă, combustibil mai ieftin: Cum se resimt la pompă în România negocierile dintre SUA și Iran
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere. Prețurile ...
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu
România preia preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al CEF. Este reprezentată de guvernatorul ...
România a preluat preşedinţia anuală rotativă a Consiliului de Administraţie al Center of Excellence in Finance (CEF), ...