Isărescu nu exclude intrarea unor capitaluri din Cipru după eliminarea restricţiilor

Guvernatorul BNR Mugur Isărescu nu exclude intrarea în România a unor capitaluri din depozitele bancare care vor pleca din Cipru după eliminarea restricţiilor, dar afirmă că până în prezent nu s-au observat fluxuri, în ciuda faptului că piaţa locală oferă cel mai mare diferenţial de dobândă.
Economica.net - J, 28 mart. 2013, 16:44
Isărescu nu exclude intrarea unor capitaluri din Cipru după eliminarea restricţiilor

„Mai degrabă, nu numai teoretc, dar şi practic putem să avem semne de întrebare legate de eficacitatea măsurilor. Într-o ţară care a fost şi paradis fiscal măsurile de restricţionare nu funcţionează foarte bine. Ieşiri din Cipru au existat şi există în continuare din cauza eficacităţii limitate a controlului. N-au venit în România până acum, şi una dintre cauzele pentru care nu au venit este pentru că şi în cazul unei dobânzi ridicate contează şi măsurile macroprudenţiale şi la noi există”, a spus Isărescu, întrebat dacă dobânzile din România, ţară cu cea mai înaltă rată cheie din Uniunea Europeană, nu vor face atractive plasamentele pentru cei care se retrag din Cipru.

El a continuat argumentaţia, arătând că „Direcţia de Supraveghere stă cu ochii pe ele” şi că România are o lege destul de aspră asupra spălării banilor.

„Dacă ne uităm pe comunicatul dat de Troica (FMI, CE, BCE – n.r.), această lege ( privind spălarea nbanilor – n.r.) nu a funcţionat chiar bine în cazul Ciprului”, a adăugat Isărescu.

Cu toatea acestea, şeful băncii centrale nu exclude ca ulterior eliminării restricţiilor de capital din Cipru, pe care le anticipează în vigoare de la câteva săptămâni la câteva luni, să existe şi transferuri către România.

„Pe de altă parte, uitându-ne la sumele din sistemul bancar cipriot, poate fi apetisant pentru unii şi să vedem intrări de capital din Cipru”, a spus Isărescu.

Guvernul din Cipru a limitat începând de joi suma de bani cash cu care se poate ieşi din ţară la 1.000 euro de persoană, iar retrgerile din consturi au fost limitate la 300 de euro pe zi, potrivit variantei finale a restricţiilor impuse asupra circulaţiei capitalului.

Cecurile nu pot fi încasate decât dacă au fost emise de o bancă din afara ţării.

Băncile nu au voie să efectueze plăţi non-cash sau transferuri de bani, cu următoarele excepţii: transferuri comerciale; plăţi salariale (după prezentarea documentelor necesare); achitarea taxelor de şcolarizare pentru studenţii ciprioţi din străinătate şi acoperirea cheltuielilor curente ale acestora, însoţite de documente doveditoare; plăţi cu cardul de debit sau de credit, în cuantum de maximum 5.000 euro pe lună.

În cazul plăţilor comerciale, spre exemplu cele efectuate de firme pentru importuri, tranzacţiile mai mici de 5.000 de euro nu sunt restricţionate, cele între 5.001 şi 200.000 de euro trebuie avizate de banca centrală în termen de 24 de ore, iar cele mai mari de 200.000 euro vor fi evaluate de la caz la caz.

Depozitele la termen nu pot fi accesate cu excepţia situaţiei în care titularul doreşte să plătească un credit la aceeaşi bancă.

Restricţiile afectează toate conturile din Cipru, toate tipurile de plată şi transfer de bani în orice monedă.

Te-ar mai putea interesa și
BT Broker de Asigurare își lansează propria rețea de francize
BT Broker de Asigurare își lansează propria rețea de francize
BT Broker de Asigurare anunţă intrarea într-o nouă etapă de dezvoltare odată cu lansarea propriei reţele de francize, conform unui comunicat de presă, transmite Agerpres....
Se va face cablul eletric submarin de 1.200 km pe sub Marea Neagră, între România și Georgia? S-a semnat un nou memorandum
Se va face cablul eletric submarin de 1.200 km pe sub Marea Neagră, între România și Georgia? S-a semnat un nou memorandum
Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” S.A. informează publicul investitor asupra ...
Ministrul Agriculturii Florin Barbu îi asigură pe crescătorii de bovine că introducerea unui cuantum minim pentru Intervenția PD-27 nu va duce automat la rereducerea plăților
Ministrul Agriculturii Florin Barbu îi asigură pe crescătorii de bovine că introducerea unui cuantum minim pentru Intervenția ...
Intervenţia PD-27 - Creşterea nivelului de bunăstare a bovinelor prin păşunat extensiv pe pajişti rămâne un sprijin ...
Cargus raportează o cifră de afaceri în creștere cu aproape 9% pentru 2025 și anunță că va continua să-și rețeaua out-of-home
Cargus raportează o cifră de afaceri în creștere cu aproape 9% pentru 2025 și anunță că va continua să-și rețeaua ...
Cargus, una dintre cele mai mari companii de curierat din România, anunță că a încheiat anul 2025 cu o creștere de ...