Ministrul de interne, Lucian Bode: Protestul de la metrou, chiar spontan, este ilegal în starea de alertă

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, consideră că protestul de la metrou, chiar dacă este spontan, este ilegal în condiţiile stării de alertă şi a precizat că a cerut efectivelor MAI să aplice legea, subliniind totodată că nu poate fi acceptat ca "cineva să îşi bată joc de sute de mii de români".
AGERPRES - vin, 26 mart. 2021, 12:46
Ministrul de interne, Lucian Bode: Protestul de la metrou, chiar spontan, este ilegal în starea de alertă

Întrebat vineri, într-o conferinţă de presă susţinută la Oradea, despre măsurile pe care le pot lua structurile MAI în contextul grevei de la metrou, Lucian Bode a spus că a discutat încă de joi seară cu ministrul Transporturilor, când avea informaţii privind o şedinţă a sindicaliştilor, iar vineri dimineaţă a discutat de câteva ori şi cu premierul Florin Cîţu.

„Avem în acest moment dislocate forţe de ordine, dar pentru mine foarte importantă, pe de o parte, este asigurarea ordinii publice, restabilirea ordinii publice, dar în acelaşi timp este foarte important cum rezolvăm această problemă. Din punctul meu de vedere, nu există altă cale de rezolvare decât dialogul”, a spus ministrul.

El a adăugat că principalul obiectiv al structurilor MAI este acela de a-i determina pe cei implicaţi în conflictul spontan de muncă să respecte legea.

„Legea este foarte clară: astfel de acţiuni nu pot avea loc, nici dacă au caracter spontan, în starea de alertă. Sunt reguli de protecţie sanitară care în acest moment sunt încălcate şi, în consecinţă, avem obligaţia să îi determinăm pe cei aproximativ 450 – 500 de angajaţi ai Metrorex, care sunt în acest moment în această acţiune de protest, să respecte legea”, a declarat Bode.

El a spus că, în acelaşi timp, a cerut structurilor MAI să mobilizeze efective mai mari pentru a determina cetăţenii să respecte regulile de protecţie sanitară în staţiile de transport public de la suprafaţă, care sunt supraaglomerate pe fondul grevei de la metrou.

„Fac un apel către conducerea sindicatelor de la Metrorex să meargă pe calea dialogului, să discute cu directorul general de la Metrorex, cu conducerea ministerului şi să revină urgent la normalitate, să respecte legea. Nu este permis ca în situaţia pandemică în care ne aflăm astăzi cineva se supără şi blochează o cale de acces şi un mijloc de transport sigur în Bucureşti, aşa cum este metroul. (…) Este inadmisibil acest lucru. Efectele acestei acţiuni spontane ale angajaţilor Metrorex sunt greu de cuantificat în ceea ce priveşte riscurile la care expun cetăţenii din Bucureşti”, a adăugat Lucian Bode.

Ministrul Afacerilor Interne a precizat că nu se doreşte o intervenţie în forţă, cum s-a afirmat în spaţiul public, ci se urmăreşte revenirea la normalitate prin dialog. „Dar nu putem să acceptăm ca cineva să îşi bată joc de sute de mii de români”, a subliniat Lucian Bode.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...