Depopularea României. Topul judeţelor

Cu două excepţii, toate judeţele României au cunoscut o scădere a populaţiei. Care sunt “campionii” acestui clasament negativ.
Economica.net - vin, 05 iul. 2013, 21:04

Populaţia stabilă a României a scăzut cu 7,2%, până la 20,12 milioane de persoane, în zece ani, potrivit rezultatelor definitive ale ultimului recensământ, publicate recent de Institutul Naţional pentru Statistică.

Pe judeţe, cea mai mare scădere s-a înregistrat în Tulcea, care a pierdut aproape 17% din populaţie în nici 10 ani, dat fiind că am comparat rezultatele recensămintelor din 2011 şi 2002. La ultimul recensământ, judeţul număra puţin peste 213.000 de oameni, faţă de 256.000, cât era acum cât erau în 2002.

Pe locul doi în topul scăderii este judeţul Neamţ, cu o scădere de circa 15% în perioada 2002-2011. Populaţia a scăzut de la circa 554.000 de oameni la 470.000. Urmează Brăila, unde populaţia a scăzut cu aproape 14%, de la 373.000 de locuitori la 321.000.

Vedeţi, ataşat, evoluţia populaţiei stabile în fiecare judeţ

La polul opus, doar în două judeţe din România a crescut populaţia. Este vorba despre Ilfov, care a cunoscut o creştere de aproape 30%, până la 390.000 de persoane, şi de Timiş, unde populaţia a crescut cu 0,8%, până la 683.000 de persoane.

Judeţele cu cea mai mică populaţie sunt Covasna (210,2 mii), Tulcea (213,1 mii), Sălaj (224,4 mii), Mehedinţi (265,4 mii), Ialomiţa (274,1 mii) şi Giurgiu (281,4 mii).

Judeţele cu cea mai mare populaţie sunt Iaşi (772.300), Prahova (762.900), Cluj (691.100), Constanţa (684.100), Timiş (683.500) şi Dolj (660.500).

Ce s-a întâmplat cu cele mai mari oraşe

Dacă în 2002, existau cinci oraşe de provincie cu populaţia de peste 300.000 de locuitori, la Recensământul din 2011, conform datelor INS, au mai rămas doar două: Cluj-Napoca şi Timişoara, acestea fiind şi singurele oraşe mari a căror populaţie a crescut.

Municipiul Iaşi a pierdut peste 30.000 de locuitori, de la 321.000 în 2002, la 290.000 în 2011.

Cel mai mare oraş din România cu excepţia Bucureştiului este Cluj-Napoca, cu o populaţie de 324.576 de locuitori. Cel mai mic oraş reşedinţă de judeţ este Miercurea Ciuc – 38.966 de locuitori, faţă de 41.852 în 2002.

Municipiul Galaţi a suferit cea mai mare scădere, din punct de vedere al numărului de locuitori – de la 298.589 de locuitori în 2002, la 249.432 locuitori in 2011, scădere cu 49.157 (16,46%).

Procentual, cea mai mare scadere a suferit-o Municipiul Focşani a înregistrat cea mai mare scădere a numărului de locuitori din punct de vedere procentual, de la 103.219 locuitori în 2002, la 79.315 in 2011 – scădere de 23,15%.
 
Populaţia stabilă evaluată în cadrul Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor 2011 cuprinde persoanele care au reşedinţă pe teritoriul ţării pe o perioadă de minimum 12 luni, indiferent de cetăţenie.

Vezi REZULTATELE COMPLETE ALE RECENSĂMÂNTULUI AICI

Te-ar mai putea interesa și
Atac asupra Guvernului Bolojan din partea unui greu din PNL. Președintele CJ CLuj Alin Tișe acuză Executivul că a pierdut 1,2 miliarde de euro din PNRR din cauză că a promovat proiecte fanteziste
Atac asupra Guvernului Bolojan din partea unui greu din PNL. Președintele CJ CLuj Alin Tișe acuză Executivul că a pierdut ...
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Cluj, liberalul Alin Tişe, acuză Guvernul României că a pierdut 1,2 miliarde de euro din PNRR şi că a pus pe lista de finanţare proiecte fanteziste,......
Portul Constanța: România atinge pragul de 2 milioane tone capacitate de depozitate simultană de cereale
Portul Constanța: România atinge pragul de 2 milioane tone capacitate de depozitate simultană de cereale
România atinge pragul de 2 milioane tone capacitate de depozitate simultană de cereale în Portul Constanța, după extinderea ...
Nouă zi cu prețuri uriașe la energia electrică spot, și în Europa și în România, peste cele de azi: aproape 3.500 de lei/MWh mâine seară pe piața de la București
Nouă zi cu prețuri uriașe la energia electrică spot, și în Europa și în România, peste cele de azi: aproape 3.500 ...
Pe fondul temperaturilor mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare și mâine în Europa Centrală și Occidentală, ...
Compania mixtă Leapmotor International a inaugurat o nouă fabrică de baterii pentru mașini electrice în Spania
Compania mixtă Leapmotor International a inaugurat o nouă fabrică de baterii pentru mașini electrice în Spania
Leapmotor International, societatea mixtă înfiinţată de Stellantis NV şi producătorul chinez de vehicule electrice ...