Ponta: Înregistrarea cartelelor pre-plătite se practică în 17 ţări europene

Premierul Victor Ponta a declarat că înregistrarea cartelelor pre-plătite se practică în acest moment în 17 ţări europene şi că reacţiile negative care au apărut în România referitoare la această propunere sunt o "furtună într-un pahar cu apă", el adăugând însă că în ţara noastră există probleme de aplicare a unui astfel de sistem.
Economica.net - J, 18 iul. 2013, 20:56
Ponta: Înregistrarea cartelelor pre-plătite se practică în 17 ţări europene

„E o furtună în paharul cu apă. (…) Oamenii cu mintea la ei ştiu că de interceptat, cu mandat de la judecător, se interceptează şi astăzi. Dacă judecătorul dă voie, se interceptează şi o cartelă pre-plătită. Ceea ce s-a discutat încă de anul trecut şi s-a şi decis în CSAT – problema e aplicarea, pentru că nu e aşa simplă – este un sistem care în acest moment există în 17 ţări europene deja – ştiţi foarte bine, dacă te duci în Franţa, în Germania, în Italia, în Spania, în Bulgaria, Ungaria şi vrei să-ţi cumperi o cartelă pre-pay trebuie să arăţi un document şi să ţi se înregistreze numele. Deci sistemul există”, a declarat premierul, joi seara, la Digi24.

El a mai precizat că ideea este una mai veche, dar că există o serie de probleme în ce priveşte aplicarea ei.

„Ceea ce însă s-a decis în CSAT-ul de anul trecut şi tot căutăm o soluţie de punere în aplicare este cum să facem practic. Acum avem deja, dacă nu mă înşel, 12 milioane de cartele şi e imposibil să spui: toţi care aveţi cartele pre-plătite veniţi acum să vă înregistrez. În al doilea rând, problema este sistemul de desfacere. Acum cartelele se vând în toate chioşcurile. Practic trebuie să îi spui fiecărui vânzător de la chioşc să aibă un sistem prin care să înregistreze”, a adăugat el.

Premierul a atras atenţia că acest tip de cartele sunt utilizate în general de cei cu venituri reduse, dar sunt folosite uneori şi în scopuri infracţionale.

Victor Ponta a declarat joi dimineaţa că înregistrarea convorbirilor telefonice în cazul cartelelor preplătite a fost decisă de Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) în august 2012, în perioada în care liberalul Crin Antonescu era preşedinte interimar, după atentatul terorist din Bulgaria.

„Este o decizie adoptată în luna august anul trecut de către CSAT şi de atunci am progresat în ceea ce priveşte procedurile de implementare, pentru că în acest moment sunt peste zece milioane de cartele preplătite şi evident că nu poţi să retroactivezi. Însă e o decizie din luna august anul trecut, adoptată de CSAT”, a afirmat premierul.

Te-ar mai putea interesa și
Şeful NATO laudă România. Ce a spus Rutte despre ţara noastră şi implicarea în războiul din Iran
Şeful NATO laudă România. Ce a spus Rutte despre ţara noastră şi implicarea în războiul din Iran
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marţi că este de acord cu criticile preşedintelui american Donald Trump la adresa NATO, dar a insistat că, în ciuda unor frustrări din cadrul......
Predare de ștafetă la Vrancart, companie deținută de frații Pavăl: Marius Nica preia conducerea
Predare de ștafetă la Vrancart, companie deținută de frații Pavăl: Marius Nica preia conducerea
Marius Nica, director general adjunct al Vrancart, din care frații Pavăl dețin 17%, preia funcția de director general.
Gigantul chinez Alibaba dă în judecată Pentagonul pentru lista neagră pe care a fost inclus
Gigantul chinez Alibaba dă în judecată Pentagonul pentru lista neagră pe care a fost inclus
Gigantul chinez Alibaba a depus plângere împotriva Pentagonului în faţa justiţiei americane pentru a contesta înscrierea ...
Atacurile cu drone ale Ucrainei au lăsat fără curent portul Sevastopol, baza Flotei Rusiei din Marea Neagră
Atacurile cu drone ale Ucrainei au lăsat fără curent portul Sevastopol, baza Flotei Rusiei din Marea Neagră
Oraşul-port Sevastopol, baza Flotei Rusiei din Marea Neagră, a rămas miercuri fără curent electric după un nou atac ...