Mihai Stoica a fost suspendat patru luni de Comisia de Disciplină a LPF

Managerul general al FC Steaua, Mihai Stoica, a fost suspendat patru luni şi a primit o penalitate sportivă de 16.000 de lei pentru comportamentul său de la meciul cu Dinamo, din etapa a IV-a a Ligii I, a declarat, marţi, pentru MEDIAFAX, preşedintele Comisiei de Disciplină a LPF, Valentin Epure.
Economica.net - mie, 14 aug. 2013, 06:42
Mihai Stoica a fost suspendat patru luni de Comisia de Disciplină a LPF

Clubul Steaua Bucureşti a primit o penalitate sportivă de 10.000 de lei.

Gruparea Dinamo Bucureşti a primit o penalitate sportivă de 50.000 de lei, iar antrenorul secund Daniel Timofte a primit avertisment.

De asemenea, antrenorul formaţiei Corona Braşov, Nicolae Manea, a fost suspendat o etapă.

Managerul FC Steaua, Mihai Stoica, a dat cu şutul la un steag al formaţiei Dinamo înaintea începerii meciului direct. De asemenea, oficialul stelist a avut o altercaţie cu membri ai conducerii FC Dinamo la vestiare, după întâlnire.

Înaintea începerii partidei au avut loc incidente între grupurile de suporteri rivale pe Arena Naţională, fanii dinamovişti din Peluza Sud au forţat cordonul de stewarzi ai firmei de securitate şi s-au îndreptat spre sectorul destinat suporterilor stelişti încercând să intre în conflict cu aceştia. Jandarmii au intervenit între cele două grupuri de suporteri pentru a-i separa şi pentru a aplana conflictul.

După producerea incidentului, suporterii au continuat să arunce cu scaune şi beţe de steaguri iar observatorul oficial şi reprezentantul Prefectului Municipiului Bucureşti au solicitat evacuarea de către jandarmi a spectatorilor din sectorul 108, Peluza Sud.

În timpul meciului Dinamo – Steaua (scor 1-2) de duminică, suporterii ambelor echipe au aprins mai multe torţe şi au aruncat cu petarde, unele dintre acestea ajungând şi pe teren.

La finalul partidei, managerul Mihai Stoica i-a provocat pe oficialii clubului Dinamo prezenţi în zona vestiarelor cărora le-a arătat şase degete reprezentând numărul victoriilor consecutive ale formaţiei Steaua în faţa grupării rivale. În urma acestui gest, oficialii şi jucătorii dinamovişti au reacţionat preferând injurii şi încercând să ajungă la Mihai Stoica. După câteva minute, stewarzii prezenţi au reuşit să stingă incidentul.

Echipa Steaua Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), formaţia Dinamo Bucureşti, în derbiul etapei a IV-a a Ligii I, disputat pe Arena Naţională din Capitală.

Te-ar mai putea interesa și
Tesla anunță că va angaja 1.000 de oameni la fabrica sa din Germania
Tesla anunță că va angaja 1.000 de oameni la fabrica sa din Germania
Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a anunţat joi că intenţionează să angajeze încă 1.000 de persoane la fabrica sa din Grünheide, lângă Berlin, în încercarea de a......
Ionuț Dumitru (Raiffeisen Bank): Deficitul bugetar în primele cinci luni este mic comparativ cu aceeași perioadă din 2025, însă aş spune că mai e destul de mult până la sfârşitul anului
Ionuț Dumitru (Raiffeisen Bank): Deficitul bugetar în primele cinci luni este mic comparativ cu aceeași perioadă din ...
Deficitul bugetar în primele cinci luni este mic, dacă ne uităm la aceeaşi perioadă a anului anterior, însă mai e ...
Bitdefender, la 20 de ani de la înființare, se apropie de borna de 2 miliarde de lei cifră de afaceri. Numărul angajaților crește anual
Bitdefender, la 20 de ani de la înființare, se apropie de borna de 2 miliarde de lei cifră de afaceri. Numărul angajaților ...
Bitdefender, una dintre cele mai mari companii de IT din România, deținută de familia Măriuca şi Florin Talpeş, a raportat ...
Omanul dă asigurări că viitoarele acorduri privind Strâmtoarea Ormuz nu vor implica o taxă de trecere
Omanul dă asigurări că viitoarele acorduri privind Strâmtoarea Ormuz nu vor implica o taxă de trecere
Ministrul omanez de Externe, Badr al-Busaidi (foto), a cărui ţară împreună cu Iranul sunt riverane Strâmtorii Ormuz, ...