INS: Producţiile de carne de vită, porc şi pasăre au crescut în octombrie

Numărul total de bovine sacrificate şi greutatea lor în carcasă au crescut cu 18,2%, respectiv cu 14,4% în octombrie 2013 faţă de luna anterioară, se arată într-un comunicat al Institutului Naţional de Statistică (INS) transmis Agerpres.
Economica.net - lun, 09 dec. 2013, 10:16
INS: Producţiile de carne de vită, porc şi pasăre au crescut în octombrie

Astfel, în octombrie, cantitatea de carne de vită a ajuns la 9.672 de tone, în urma sacrificării unui număr de 65 de bovine. Numărul de bovine sacrificate în unităţile industriale specializate şi greutatea lor în carcasă au crescut cu 7,7%, respectiv cu 4,6%. În luna octombrie 2013, ponderea bovinelor sacrificate în unităţile industriale specializate a fost de 21,5% din totalul sacrificărilor de bovine.

Numărul total de porcine sacrificate şi greutatea lor în carcasă au crescut în octombrie 2013 faţă de septembrie, cu 0,6% până la 358.000 de capete, respectiv cu 2,8%, până la 28.467 de tone. În aceeaşi perioadă, ponderea sacrificărilor de porcine în unităţile industriale specializate a fost de 93,6% din totalul porcinelor sacrificate. Numărul de porcine sacrificate în unităţile industriale specializate şi greutatea lor în carcasă au crescut cu 8,8%, respectiv cu 10,3%.

În schimb, la capitolul ovine şi caprine, numărul total de animale sacrificate şi greutatea lor în carcasă au scăzut cu 10,7%, 368.000 de capete, respectiv cu 8,2%, până la 5.099 de tone. Tăierile în unităţile industriale specializate care au o pondere de 4,1% din totalul sacrificărilor de ovine şi caprine au scăzut cu 28,6%, iar greutatea acestora în carcasă cu 19,8%.

Numărul de păsări sacrificate şi greutatea în carcasă a acestora au crescut cu 16,0%, 22.955 capete, respectiv cu 17,0%, până la 36.714 tone. În unităţile industriale specializate s-au realizat 80,0% din totalul tăierilor de păsări. Sacrificările în acest tip de unităţi au crescut atât ca număr de păsări sacrificate cât şi ca greutate în carcasă cu 9,2%, respectiv cu 12,0%.

Comparativ cu anul trecut, în octombrie 2013 producţia de carne de vită a scăzut cu 26,5%, iar cea de carne de porc cu 13,2%. Şi producţia de carne de ovine şi caprine a scăzut în octombrie 2013 faţă de octombrie 2012 cu 5,1%. Doar producţia de carne de pasăre a crescut în ultimul an cu 7,4%.

Te-ar mai putea interesa și
Două centre de date ale Amazon din Emirate, lovite de drone
Două centre de date ale Amazon din Emirate, lovite de drone
Filiala cloud a Amazon a anunţat luni seară că două dintre centrele sale de date din Emiratele Arabe Unite au fost "lovite direct" de drone, fiindu-i perturbate serviciile în anumite regiune din......
Prețul benzinei a spart pragul de 3 dolari galonul în SUA
Prețul benzinei a spart pragul de 3 dolari galonul în SUA
Preţul mediu al benzinei la pompă în SUA a depăşit luni pragul de 3 dolari pe galon (3,78 litri) pentru prima dată ...
Trump spune că SUA au o „rezervă nelimitată” de arme
Trump spune că SUA au o „rezervă nelimitată” de arme
Preşedintele american Donald Trump s-a lăudat marţi dimineaţă că ţara sa are o "rezervă nelimitată" de arme şi ...
Criză în Orientul Mijlociu. Oana Ţoiu: 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, aduşi în ţară
Criză în Orientul Mijlociu. Oana Ţoiu: 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, aduşi în ţară
Un număr de 318 români, pelerini şi turişti, au ajuns în noaptea de luni spre marţi în ţară, pe Aeroportul Otopeni, ...