CNBC: principala problemă a Europei emergente sunt politicienii

Înăsprirea politicii monetare în SUA şi problemele din zona euro ar putea afecta unele economii din Europa Centrală şi de Est însă analiştii avertizează că adevăratul motiv pentru care regiunea nu poate să-şi realizeze pe deplin potenţialul sunt politicienii, transmite CNBC.
Economica.net - mar, 14 ian. 2014, 16:19
CNBC: principala problemă a Europei emergente sunt politicienii

Un grup de oameni de afaceri, politicieni şi economişti din Europa Centrală şi de Est au luat parte luni la un eveniment organizat de banca austriacă Erste Bank la Viena pentru a analiza potenţialul de creştere al regiunii. Aproape 60% din participanţii la acest eveniment au apreciat că guvernele din regiune reprezintă cel mai mare risc la adresa evoluţiei economiilor lor.

‘Avem nevoie de un spital de psihiatrie pentru politicienii populişti’, a glumit directorul general de la Erste Bank, Andreas Treichl. ‘Ar fi vorba de o clinică uriaşă cu cel puţin 6.000 de paturi’, a estimat Treichl.

Creşterea economică în Europa emergentă a încetinit la aproximativ un procent în ultimul trimestru din 2012, pe măsură ce criza din zona euro a afectat exporturile statelor din Est. Ritmul de creştere a urcat până la 2% în trimestrul al treilea al anului trecut, însă chiar şi aşa este vorba de un ritm de creştere mult mai mic decât cel înregistrat de alte pieţe emergente precum China sau India.

Printre măsurile populiste considerate vinovate pentru eşecul în soluţionarea problemelor economice pe termen lung se numără înlocuirea guvernatorului Băncii centrale a Ungariei cu un apropiat al premierului. La aceasta se adaugă eşecul în menţinerea ritmului reformelor, slăbiciunile sistemului de învăţământ universitar, fuga creierelor şi corupţia, toate acestea fiind puse pe seama slăbiciunilor Guvernului.

Pe măsură ce ţările din Europa Centrală şi de Est au aderat la Uniunea Europeană, cetăţenii lor au profitat de unul din principalele avantaje oferite de blocul comunitar: libertatea de mişcare. Consecinţa negativă este că regiunea CEE pierde o parte din cei mai bine pregătiţi oameni, avertizează economiştii.
‘Regiunea noastră se va confrunta cu o problemă demografică şi mai gravă decât cea actuală’, a avertizat Andreas Treichl. Potrivit estimărilor Eurostat, până în 2060 populaţia Bulgariei va scădea cu 28%, cea a Letoniei cu 26%, cea a Lituaniei cu 24%, iar populaţia României va scădea cu 21%. Acest fenomen va face ca păstrarea în ţară a oamenilor talentaţi să fie şi mai importantă pentru regiune, consideră analiştii. Pentru a-i păstra în ţară pe tineri şi a atrage noi talente din afară, regiunea CEE trebuie să reducă barierele care stau în calea schimburilor comerciale, să genereze energie ieftină prin explorarea gazelor de şist şi să ofere credite imobiliare ieftine şi finanţare pe termen lung, potrivit unui plan conceput de Eduard Zehetner, directorul general la dezvoltatorul imobiliar Immofinanz, împreună cu alţi experţi regionali. ‘Trebuie să ţinem tinerii în regiune’, a spus Zehetner.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...