CIA a plătit Poloniei 15 milioane de dolari pentru a găzdui o închisoare secretă

Dosarul închisorilor secrete CIA se află din nou în centrul atenţiei în Polonia, în urma unui articol publicat în ediţia de joi a ziarului The Washington Post, potrivit căruia Agenţia a plătit în 2003 polonezilor 15 milioane de dolari pentru instalarea unei închisori în această ţară.
Economica.net - vin, 24 ian. 2014, 12:08
CIA a plătit Poloniei 15 milioane de dolari pentru a găzdui o închisoare secretă

Potrivit publicaţiei, agenţi CIA au plătit Agenţiei poloneze de informaţii suma de 15 milioane de dolari, ca recompensă pentru instalarea la Stare Kiejkuty (nord) a unei instalaţii secrete de detenţie pentru presupuşi terorişti.

„Într-o zi rece de la începutul lui 2003, doi agenţi de rang înalt din cadrul CIA au sosit la ambasada americană de la Varşovia pentru a lua două cutii mari din carton, în care se aflau 15 milioane de dolari în numerar, trimişi din Germania prin curier diplomatic. Cei doi au pus cutiile într-un automobil şi au traversat oraşul până la cartierul general al serviciilor poloneze de informaţii”, scrie Washington Post.

Aceste dezvăluiri au fost calificate drept „ridicole” şi „demne de un scenariu de Hollywood” de către Leszek Miller, premierul polonez de la acea vreme.

În opinia senatorului Jozef Pinior, care urmăreşte dosarul îndeaproape, dezvăluirile sunt, din contră, „compromiţătoare pentru Polonia, care s-a comportat ca o republică bananieră” în relaţia cu Statele Unite.

Andrzej Seremet, şeful Parchetului polonez, care instruieşte în continuare acest dosar, a apreciat, la rândul său, că dezvăluirile ziarului american sunt „senzaţionale, dar nu neapărat credibile”.

La începutul lui decembrie, Polonia a fost nevoită să răspundă la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) unor acuzaţii formulate de către un palestinian şi un saudit, care susţin că au fost torturaţi pe teritoriul acestei ţări, după care au fost transferaţi la Guantanamo.

Cei doi reclamanţi, Abu Zubaydah, un palestinian în vârstă de 42 de ani, şi Abd al-Rahim al-Nashiri, un saudit în vârstă de 48 de ani, speră să obţină o condamnare a Varşoviei pentru „tratamente inumane sau degradante” şi privare ilegală de libertate.

Guvernul a refuzat, în faţa instanţei CEDO, să comenteze pe fondul dosarului, invocând „secretul instrucţiei”, având în vedere că o anchetă cu privire la aceste fapte, aflată pe rol, a fost deschisă de către justiţia poloneză în 2008.

La finalul acestei audieri, CEDO s-a retras pentru deliberări, urmând să se pronunţe la o dată neprecizată. Curtea ar urma să se pronunţe peste câteva luni.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...