Realitatea Media a pierdut trei licenţe locale, două de televiziune şi una de radio

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, în şedinţa de joi, să retragă licenţele audiovizuale ale Realitatea TV Alba Iulia, Realitatea TV Baia Mare şi Realitatea FM Piteşti.
Economica.net - J, 30 ian. 2014, 20:11
Realitatea Media a pierdut trei licenţe locale, două de televiziune şi una de radio

CNA a decis să ia această decizie din cauză că cele trei staţii ale Realitatea Media şi-au întrerupt emisia pentru o perioadă mai mare de 90 de zile.

Potrivit articolului 57, alineatul 1, litera b din Legea audiovizualului, „Licenţa audiovizuală analogică se retrage de Consiliu în următoarele situaţii: titularul încetează să difuzeze serviciul de programe pentru care i s-a acordat licenţa audiovizuală mai mult de 90 de zile, pentru motive de natură tehnică, şi mai mult de 96 de ore, pentru orice alte motive imputabile titularului”.

Potrivit CNA, Realitatea TV Alba Iulia şi-a întrerupt emisia pentru 90 de zile, în perioada 5 septembrie – 3 decembrie 2013, şi nu şi-a mai reluat emisia.

Realitatea TV Baia Mare şi-a întrerupt emisia pentru 90 de zile, în perioada 6 septembrie – 4 decembrie 2013, şi nu şi-a mai reluat emisia.

De asemenea, Realitatea FM Piteşti (90,70 MHz) a avut emisia întreruptă 90 de zile, în perioada 26 septembrie – 24 decembrie 2013, şi nu şi-a mai reluat emisia.

Prezentă joi la CNA, Mura Frînculescu, directorul executiv al Realitatea Media, a spus, referindu-se la Realitatea TV Baia Mare şi Realitatea TV Alba Iulia: „Am început acum aproape şase luni un proces de reorganizare în ţară a studiourilor teritoriale, urmând să ne concentrăm pe studiourile regionale, deci să comasăm studiorile teritoriale pe zone regionale”. Ea a spus că, din această cauză, Realitatea Media a avut probleme cu achiziţionarea echipamentelor şi emiţătoarelor şi a fost depăşit termenul de 90 de zile.

În ceea ce priveşte Realitatea FM Piteşti, Mura Frînculescu a spus că Realitatea Media a avut în decembrie un diferend cu proprietarul spaţiului unde îşi desfăşura activitatea Realitatea FM Piteşti. Ea a mai spus că reprezentanţii Realitatea nu au mai putut să intre în spaţiul respectiv.

Te-ar mai putea interesa și
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii nerezidenţi sosiţi în România în interes de afaceri, în primul trimestru din 2026, au cheltuit 800,7 milioane lei, iar cei sosiţi în interes particular 687,3 milioane lei, conform......
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
Ritmul de creştere a datoriei sectorului privat s-a temperat în anul 2025 (+5,6% faţă de +8,9 la sută în 2024), aceasta ...
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh seara. Suntem cea mai scumpă piață din Europa
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh ...
Pe fondul temperaturilor foarte mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare mâine în România, cu un vârf ...
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026 a fost de 6.786, în creştere cu 3,07% ...