Prefectul judeţului Brăila a cerut să fie eliberat din funcţie

Prefectul de Brăila, Gheorghi Obreja, care a fost înzăpezit două zile în localitatea Gemenele, în timp ce în judeţ erau izolate zeci de sate din cauza viscolului şi zăpezii, şi-a dat, vineri, demisia din funcţie, în zonă aflându-se ministrul Apărării, Mircea Duşa.
Economica.net - vin, 31 ian. 2014, 12:52
Prefectul judeţului Brăila a cerut să fie eliberat din funcţie

Potrivit subprefectului de Brăila, Ionut Cătălin Grosu, prefectul Gheorghi Obreja şi-a dat demisia vineri, când în judeţ se afla ministrul Apărării, Mircea Duşă.

Conform sursei citate, demisia lui Obreja a venit după ce, împreună cu ministrul Duşa, acesta ar fi participat la Comandamentul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, însă ministrul nu i-ar fi cerut demisia lui Obreja, ci acesta ar fi luat decizia din proprie iniţiativă.

Grosu a adăugat că, personal, nu intenţionează să îşi dea şi el demisia din funcţie, cu atât mai mult cu cât lui nu i s-a reproşat nimic în ceea ce priveşte modul în care s-a intervenit în judeţ pentru deszăpezire.

La ora transmiterii acestei ştiri, ministrul Mircea Duşa se află în localitatea Movila Miresei, din judeţul Brăila, grav afectată de ninsori şi viscol.

Subprefectul de Brăila, Ionuţ Grosu, a transmis Guvernului, miercuri, la comandamentul de iarnă, că de o jumătate de zi încearcă să-l scoată pe prefectul judeţului din localitatea Gemenele, unde a rămas înzăpezit, iar vicepremierul Liviu Dragnea i-a cerut să nu concentreze toate utilajele pentru asta.

Tot miercuri seară, premierul Victor Ponta a anunţat, după ce subprefectul judeţului a afirmat că de o jumătate de zi este axat pe deszăpezirea prefectului, că unul dintre vicepremieri sau ministrul Apărării va merge la Brăila, iar dacă se va constata că acolo sunt persoane fără autoritate ori competenţă, acestea vor fi înlocuite.

Ulterior, ministrul Administraţiei Publice, vicepremierul Liviu Dragnea, a anunţat că îi va propune premierului Victor Ponta şi ministrului interimar de Interne, Gabriel Oprea, eliberarea din funcţie a doi prefecţi şi a unui subprefect, pentru deficienţe în operaţiunile de deszăpezire, spunând că este nemulţumit de prefectul din Brăila, care „s-a lăsat înzăpezit”.

Te-ar mai putea interesa și
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii nerezidenţi sosiţi în România în interes de afaceri, în primul trimestru din 2026, au cheltuit 800,7 milioane lei, iar cei sosiţi în interes particular 687,3 milioane lei, conform......
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
Ritmul de creştere a datoriei sectorului privat s-a temperat în anul 2025 (+5,6% faţă de +8,9 la sută în 2024), aceasta ...
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh seara. Suntem cea mai scumpă piață din Europa
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh ...
Pe fondul temperaturilor foarte mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare mâine în România, cu un vârf ...
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026 a fost de 6.786, în creştere cu 3,07% ...