Autostrada Unirii A8: Mâine va fi semnat contractul pentru secțiunea I Tg Mureș – Miercurea Nirajului cu turcii de la Nurol

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) va semna vineri, 16 februarie, contractul pentru proiectarea și execuția secțiunii I Tg Mureș - Miercurea Nirajului (24,4km) din Autostrada Unirii A8. Amintim că pentru acest contract au fost desemnați câștigători turcii de la Nurol.
Anemona Andone - J, 15 feb. 2024, 14:59
Autostrada Unirii A8: Mâine va fi semnat contractul pentru secțiunea I Tg Mureș - Miercurea Nirajului cu turcii de la Nurol

„Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu, va participa mâine, 16.02.2024, la sediul MTI, la semnarea contractului pentru proiectarea și execuția secțiunii Târgu Mureș – Miercurea Nirajului, parte a obiectivului de investiții rutiere Autostrada A8”, se arată într-un anunț al MTI privind programul ministrului.

Șeful Transporturilor a anunțat încă de săptămâna trecută că la finele săptămânii în curs urmează să fie semnat contractul pentru această secțiune din A8.

„Sper ca săptămâna viitoare la final să semnăm ultimul contract de PNRR, capătul vestic din A8”, a spus săptămâna trecută șeful Transporturilor, amintind și de victoria în instanță în cazul contestațiilor.

Pe 31 ianuarie, Curtea de Apel București (CAB) a respins contestația Strabag în cadrul licitației pentru proiectarea și execuția secțiunii I Tg Mureș – Miercurea Nirajului din Autostrada Unirii A8.

Amintim că pe 6 noiembrie 2023, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a desemnat câștigătorul licitației pentru proiectarea și execuția secțiunii A8 finanțată prin PNRR cuprinsă între Târgu Mureș – Miercurea Nirajului. Este vorba despre constructorul turc Nurol, a informat atunci Cristian Pistol, directorul general al CNAIR.

„Am desemnat astăzi și antreprenorul pentru construcția celor 24,4 km ai secțiunii A8 finanțată prin PNRR cuprinsă între Târgu Mureș – Miercurea Nirajului (secțiunea 1)! Acest contract pesupune inclusiv realizarea drumului de legătură dintre A8 și A3 în lungime de 2,4 km”, preciza Pistol în luna noiembrie.

Potrivit lui, constructorul turc NUROL INSAAT VE TICARET A.S. va avea la dispoziție șase luni pentru proiectare și 24 de luni pentru finalizarea lucrărilor.

Contractul în valoare de 2,46 de miliarde de lei (fără TVA) include construcția a 36 de poduri/pasaje/viaducte, dintre care un pasaj de o complexitate tehnică ridicată, în lungime de 256 de metri.

A8, Autostrada Unirii, în lungime de aproximativ 304 km este compusă din tronsoanele Târgu Mureș – Târgu Neamț și Târgu Neamț – Iași – Ungheni.

Pentru cealaltă secțiune a A8, finanțată prin PNRR, respectiv Leghin – Tg Neamț, a fost semnat contract cu grupul UMB.

Turcii de la Nurol au mai câștigat contractul pentru lotul Pietroasele – Buzău al A7 (foto), iar anul trecut au finalizat lucrările la lotul Nușfalău – Suplacu de Barcău din Autostrada Transilvania (A3).

Te-ar mai putea interesa și
Franţa – Macron îl va primi pe prinţul moştenitor saudit duminică şi luni
Franţa – Macron îl va primi pe prinţul moştenitor saudit duminică şi luni
Prinţul moştenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, va fi primit duminică şi luni de Emmanuel Macron "în cadrul unei vizite oficiale" în Franţa, unde vor fi evocate în special "mizele......
Strâmtoarea Ormuz – Doar șapte nave au trecut joi prin culoar. Petrolul s-a scumpit
Strâmtoarea Ormuz – Doar șapte nave au trecut joi prin culoar. Petrolul s-a scumpit
Traficul comercial prin Strâmtoarea Ormuz continuă să se mențină la niveluri extrem de scăzute, pe fondul tensiunilor ...
Germania şi Italia vor să se coordoneze mai strâns în materie de migraţie
Germania şi Italia vor să se coordoneze mai strâns în materie de migraţie
Germania şi Italia intenţionează să se coordoneze mai strâns în materie de migraţie în urma recentelor dezacorduri ...
SUA au anunţat nouă serie de sancţiuni împotriva Cubei
SUA au anunţat nouă serie de sancţiuni împotriva Cubei
Statele Unite au anunţat joi o nouă serie de sancţiuni împotriva Cubei, vizând în special nouă entităţi, printre ...