Slovenia/iarnă: Peste 10 % din populaţie a rămas fără curent electric

Masivele căderi de zăpadă şi temperaturile scăzute au lăsat fără energie electrică 200.000 de persoane din Slovenia, aproximativ 10 % din populaţia ţării, a declarat duminică premierul Alenka Bratusek, transmite EFE.
Economica.net - D, 02 feb. 2014, 14:19
Slovenia/iarnă: Peste 10 % din populaţie a rămas fără curent electric

În aceste condiţii, Slovenia a cerut ajutorul ţărilor vecine pentru a primi grupuri electrogene, a informat ministrul apărării, Roman Jakic, pe contul său de twitter.

‘Acest fenomen nu s-a mai produs niciodată pe o zonă atât de întinsă’, a afirmat şeful guvernului de la Ljubljana.

Cea mai afectată este partea de sud-vest a Sloveniei, în apropiere de oraşul Postojna, unde Ministerul Apărării a trimis mai multe generatoare electrice pentru a veni în ajutorul cetăţenilor.

Armata, pompierii şi jandarmii participă la acţiunile din zonă, unde zăpada depusă şi copacii prăbuşiţi afectează şi transportul rutier şi feroviar.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...