Băsescu: Îmi e teamă să nu existe un protocol secret între UDMR şi Victor Ponta

Preşedintele Traian Băsescu afirmă că îi este teamă să nu existe vreun protocol secret între premierul Victor Ponta şi UDMR, privind intrarea la guvernare a Uniunii.
Economica.net - lun, 03 mart. 2014, 05:21
Băsescu: Îmi e teamă să nu existe un protocol secret între UDMR şi Victor Ponta

‘Dacă îmi e teamă de ceva, îmi este teamă să nu existe vreun document secret între UDMR şi Victor Pnta. Ce ştiu sigur, ştiu sigur despre revendicările UDMR pentru limba maghiară în sănătate, ca şi cum ei nu ar avea obligaţia să înveţe limba română, arborarea însemnelor care nu au nimic cu statul român de către minorităţi, în locul însemnelor statului român, ceea ce e inadmisibil. Nu poţi să urăşti atât de mult statul ăsta încât să nu vrei să îi arborezi însemnele pe o instituţie publică, pe o primărie. (…) I-aş ruga pe cei care vor să nu respecte însemnele statului român, pe UDMR, în speţă, să meargă în Franţa, să facă un exerciţiu de ăsta şi să vadă în câte minute ar fi arestaţi acolo. (…) Teama mea este că Victor Ponta, în disperarea de a-şi face o majoritate pe care a pierdut-o pe mâna lui, va ceda şi vor exista tot soiul de protocoale secrete’, a declarat Băsescu, duminică seară, la B1 TV.

El a dat asigurări că va fi foarte atent pentru a vedea dacă va exista sau nu un asemenea protocol.

Cât priveşte faptul că UDMR l-a criticat în trecut pe fondatorul PC, Dan Voiculescu, Băsescu a afirmat: ‘Acum, pentru că este la guvernare, îl bagă Voiculescu la Antena 3 şi-l spală şi mai bine pe Kelemen Hunor, şi pe Verestoy, drujba lui Dumnezeu de prin Covasna şi Harghita, îl spală şi pe el. Or să devină foarte buni politicienii maghiari şi oameni foarte de nădejde’.

Pe de altă parte, şeful statului a afirmat că UDMR poate fi ‘un partener de nădejde’ la guvernare.

‘Să ştiţi că am guvernat bine cu ei şi eu nu am nimic cu ei decât când fac excese, pentru că ştiu ce se discută, cu însemnele minorităţilor, cu alt abuz în sănătate, să se vorbească în limba maghiară. Sunt lucruri prin care sar calul şi nu trebuie tolerate. Dar, altfel, poţi să ai nădejde în ei la guvernare. Sunt corecţi când este vorba de voturi şi nu uit că am trecut prin criză cu ei. Şi ei au avut pierderile lor când s-au luat măsurile de austeritate în 2010’, a susţinut preşedintele.

Te-ar mai putea interesa și
5,4 trilioane de dolari mai târziu: investitorii rescriu regulile piețelor financiare globale
5,4 trilioane de dolari mai târziu: investitorii rescriu regulile piețelor financiare globale
5,4 trilioane de dolari, atât au tranzacționat investitorii individuali în Acțiuni și ETF-uri, pe piața americană, în 2025. Potrivit datelor Vanda Research, citate de Associated Press,......
Ce impact poate avea tranzacția prin care Bonafarm va prelua Napolact asupra fermierilor români. Studiu Consiliul Concurenței
Ce impact poate avea tranzacția prin care Bonafarm va prelua Napolact asupra fermierilor români. Studiu Consiliul Concurenței
Deși nu a fost parafată încă pentru că se așteaptă acordul Comisiei pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe ...
Mesajul Microsoft la București despre AI: Există progres în România, dar nu sunteți încă lideri regionali. Aveți doi ani ca să recuperați
Mesajul Microsoft la București despre AI: Există progres în România, dar nu sunteți încă lideri regionali. Aveți ...
România are o fereastră de oportunitate de 24 de luni pentru a recupera decalajele și a deveni unul dintre liderii regionali ...
Județ din România, obligat să anuleze licitație de 1,3 miliarde de lei pentru construirea unui centuri, din cauza contestațiilor
Județ din România, obligat să anuleze licitație de 1,3 miliarde de lei pentru construirea unui centuri, din cauza contestațiilor
Consiliul Județean Maramureș a anulat licitația pentru construirea Centurii Baia Mare (sectoarele 1 și 2), după ce Consiliul ...