Scandal în lumea sportului. Mai mulţi sportivi decedaţi au primit rentă viageră

Anchetă fără precedent în lumea sportului. Ministerul Tineretului şi sportului îi verifică pe toţi beneficiarii de rentă viageră şi indemnizaţie de merit. Asta pentru că ani buni sportivii decedaţi au continuat să primească renta viageră. Statul a fost păgubit cu sute de mii de lei. 
Economica.net - S, 29 mart. 2014, 08:34
Scandal în lumea sportului. Mai mulţi sportivi decedaţi au primit rentă viageră

Victoriţa Dumitrescu a fost triplă campioană mondială cu naţionala României la handbal. Fosta sportiva lua o rentă viageră de peste 2.600 de lei pe lună. În 2009, Victoriţa Dumitrescu a murit la vârsta de 74 de ani. De atunci, Ministerul Tineretului şi Sportului a virat pe cardul sportivei peste 133.000 de lei. Asta deşi fostul preşedinte al federaţiei de handbal susţine că a anunţat ministerul de moartea sportivei, informează #România TV#. „Victoriţa Dumitrescu o chema ca jucătoare, dar în buletin era Dumitru şi probabil de aici a început o căutare mai atentă către toţi beneficiarii acestor rente. Domnul secretar general Mihai Marinescu de la acea vreme informa telefonic casieria Ministerului tineretului şi sportului ,dovadă că foarte mulţi au fost stopaţi în momentul în care au decedat”, a declarat Cristian Gaţu – fost preşedinte al Federaţiei Române de Handbal.

Aceeaşi situaţie este şi în cazul Corneliei Constantinescu, tot din echipa câştigătoare a campionatului mondial de Handbal Feminin din 1962. Contul Corneliei Constantinescu a fost alimentat din aprilie 2011, după moartea, cu peste 90.000 de lei.

Ministerul Tineretului şi Sportului a început abia acum să reactualizeze listele, însă banii viraţi până în prezent pot fi recuperaţi doar în instanţă. Mai mult, ministerul mai trebuie să afle şi cine a încasat ilegal baniI viraţi în conturile sportivelor decedate.

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...