O agenţie americană a pus bazele unui ‘Twitter Cubanez’ pentru a submina guvernul comunist de la Havana

O agenţie americană a creat un 'Twitter cubanez' pentru a submina guvernul comunist din Cuba şi pentru a evita interdicţiile stricte impuse de acesta privind Internetul, folosind companii secrete finanţate prin bănci străine, informează joi Associated Press, preluată de Reuters.
Economica.net - J, 03 apr. 2014, 20:11
O agenţie americană a pus bazele unui 'Twitter Cubanez' pentru a submina guvernul comunist de la Havana

Proiectul de doi ani a atras circa 40.000 de utilizatori care nu ştiu că reţeaua de comunicaţii a fost creată de către o agenţie americană şi a fost proiectată pentru a-i îndrepta către disidenţă politică, potrivit AP. De asemenea, ei nu ştiu că informaţiile lor personale sunt stocate.

Se pare că în spatele proiectului s-ar afla Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID), care oferă ajutor persoanelor sărace din lumea întreagă, potrivit AP.

Reţeaua socială a fost denumită ‘ZunZuneo’, iar AP afirmă că scopul său este de a atrage tineri utilizatori.

Planul prevede ca reţeaua socială să atragă un anumit număr de utilizatori cu mesaje referitoare la sport, muzică, vreme şi alte subiecte necontroversate. Apoi, operatorii introduc mesaje cu conţinut politic pentru a încerca să inspire demonstraţii spontane, precizează AP. Un document USAID, citat de AP, arată că obiectivul a fost de a ‘renegocia echilibrul de putere între stat şi societate’.

Deocamdată nu este clar dacă programul este ilegal. Purtătorul de cuvânt al USAID, Matt Herrick, a declarat pentru AP că anchetatori ai Congresului SUA au verificat programele agenţiei anul trecut şi au constatat că acestea sunt legale.

 

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...