Ministerul Transporturilor vrea să treacă Complexul Turistic de la Snagov la RAPPS

Ministerul Transporturilor vrea să treacă Complexul Turistic de la Snagov la Regia Autonomă a Patrimoniului şi Protocolului de Stat, a declarat, marţi, ministrul Transporturilor, Dan Şova, la conferinţa Infrastructure Business Summit, organizată de Uniunea Naţională a Consiliilor Judeţene din România (UNCJR).
Economica.net - mar, 08 apr. 2014, 20:13
Ministerul Transporturilor vrea să treacă Complexul Turistic de la Snagov la RAPPS

Întrebat de jurnalişti ce va face cu hotelurile de la Societatea Feroviară de Turism (SFT) acesta a răspuns: ‘Întrebăm Parchetul, cred că o să întrebăm Parchetul. Iar Complexul Turistic de la Snagov noi vrem să îl trecem la Regia Autonomă a Patrimoniului şi Protocolului de Stat pentru că CFR nu se ocupă cu turismul’, a declarat Dan Şova.

Societatea Feroviară de Turism, cu datorii de 7,2 milioane lei şi creanţe litigioase de circa 10 milioane de lei, a intrat în insolvenţă în luna ianuarie a anului trecut iar Ministerul Transporturilor /MT/ preciza, la vremea respectivă, că, după rezolvarea situaţiei companiei, va analiza posibilitatea privatizării acesteia.

Compania a fost înfiinţată în 2003 şi avea în portofoliu atât trenurile regale, cât şi Hotelul Astoria, pierdut între timp pentru o creanţă de şapte milioane lei, precum şi alte active.

Datoriile în valoare de 7,2 milioane lei sunt atât la bugetul de stat, dar reprezintă şi impozite aferente activelor societăţii precum: Hotelul Bucovina din Vatra Dornei (activ aflat sub sechestru asigurator), Complexul Turistic Decebal din Eforie Nord (activ aflat sub sechestru asigurator), Căminul Grant – sediul social al societăţii (activ aflat sub sechestru asigurator) şi Complexul Turistic Snagov.

 

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...