E.ON, amendată cu 12 milioane de lire sterline în Marea Britanie

Ofgem, Autoritatea britanică de reglementare în domeniul energiei, a anunţat cea mai mare amendă aplicată vreodată unui furnizor de energie, în 12 milioane de lire sterline, grupului E.ON, pentru că ar fi încălcat regulile privind vânzările de energie pe o perioadă de trei ani, transmit BBC şi 'Financial Times'.
Economica.net - vin, 16 mai 2014, 16:22
E.ON, amendată cu 12 milioane de lire sterline în Marea Britanie

Amenda de 12 milioane de lire sterline va fi distribuită celor mai săraci 333.000 de clienţi ai E.ON.

Investigaţia a descoperit ‘practici extinse greşite ale vânzărilor’ în rândul angajaţilor care vindeau pachete de energie din uşă în uşă sau prin telefon, în perioada iunie 2010-decembrie 2013. Angajaţii de la departamentul vânzări al E.ON au informat incorect clienţii şi unii au ales tarife mai scumpe decât aveau deja sau decât ar fi oferit alte companii.

E.ON şi-a cerut scuze consumatorilor şi a promis că va plăti compensaţii oricui i s-a vândut în mod greşit un pachet de energie. Compania a estimat că nota de plată pentru compensaţii se va ridica 3-8 milioane de lire sterline, pe lângă amenda de 12 milioane de lire sterline.

‘Personal sunt absolut devastat de această problemă şi sunt sigur că şi colegii mei din ţară sunt la fel de afectaţi’, a declarat şeful E.ON Marea Britanie, Tony Cocker, al cărui bonus pe 2013 va fi redus cu aproximativ 25%.

Reprezentanţii companiei au insistat că nu a fost o încercare organizată de a dezinforma clienţii. Într-un moment în care preţul energiei este în creştere, prin acţiunile E.ON şi ale altor companii, mii de clienţi nu au înregistrat cele mai bune acorduri privind tarifele la energie.

E.ON a fost ultima mare companie de furnizare a energiei care a renunţat la metoda de vânzare din uşă în uşă, în septembrie 2012. Acum compania germană a anunţat că va opri şi vânzările prin telefon.

Compania germană, prezentă şi în România, a vândut active în valoare de aproximativ 17 miliarde de euro (22 de miliarde de dolari) pentru a-şi reduce datoria de 36 de miliarde de euro. În ianuarie, compania a anunţat că va extinde programul de vânzare a activelor cu aproximativ trei miliarde de euro, la 20 de miliarde de euro.

 

Te-ar mai putea interesa și
Plătim mai mult doar pentru etichetă? Adevărul despre prețul laptelui la raft, spus de Consiliul Concurenței
Plătim mai mult doar pentru etichetă? Adevărul despre prețul laptelui la raft, spus de Consiliul Concurenței
Laptele vândut sub mărcile private ale comercianților poate fi identic din punct de vedere calitativ cu cel comercializat sub brand de producător, susține Consiliul Concurenței, într-un......
De ce contează transformarea resurselor energetice în produse cu valoare adăugată: exemplul Azomureș – Federația Patronală a Energiei (FPE)
De ce contează transformarea resurselor energetice în produse cu valoare adăugată: exemplul Azomureș – Federația ...
În contextul dezbaterilor privind securitatea energetică și competitivitatea industrială a Europei, discuția nu mai ...
SUA au lovit din nou Iranul. Trump amenință Teheranul: „Republica Islamică nu va mai exista”
SUA au lovit din nou Iranul. Trump amenință Teheranul: „Republica Islamică nu va mai exista”
Statele Unite au lansat o nouă rundă de lovituri asupra unor ținte din Iran, la doar o zi după un atac american efectuat ...
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a anunțat că va demisiona
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a anunțat că va demisiona
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona peste câteva săptămâni, şi a anunţat ...