ANAF a început inspecţia fiscală pentru zece persoane cu venituri mari

ANAF a început inspecţiile fiscale pentru zece persoane cu averi mari, în cazul cărora existau discrepanţe de milioane de euro între valoarea averii şi valoarea rezultată din impozitele plătite, iar până la finele anului va întări serviciile regionale de verificări fiscale cu 200 de specialişti, potrivit Mediafax.
Economica.net - vin, 29 aug. 2014, 18:35
ANAF a început inspecţia fiscală pentru zece persoane cu venituri mari

„Consecinţa verificărilor pe eşantionul precedent din cele 30 de cazuri este că avem o creştere a veniturilor declarate din surse, să spunem, mai puţin uzuale, cum ar fi dividende realizate în străinătate. Oamenii, văzând că mai sunt şi întrebaţi, sau că prieteni sau oameni din cercul de afaceri sau din cercul relaţional au fost luaţi la întrebări, preferă să înceapă să declare. De fapt, derularea programului, care se va întinde şi va fi o chestiune cu caracter permanent, dar care din păcate presupune parcurgerea unor proceduri extrem de laborioase, nu va avea ca rezultat principal constatarea unor venituri suplimentare atrase la bugetul statului. Principala consecinţă pozitivă o constituie creşterea nivelului declarat al veniturilor de la momentul când un astfel de program are impact în spaţiul public”, a declarat pentru MEDIAFAX preşedintele ANAF, Gelu Ştefan Diaconu.

Şeful Fiscului a adăugat că pe eşantionul precedent, verificat în 2013 -2014, veniturile declarate au crescut substanţial, chiar dacă ANAF nu a început inspecţii fiscale, iar această situaţie demonstrează că scopul programului a fost atins, de creştere a gradului de conformare voluntară.

El a precizat că verificările asupra persoanelor fizice rezultate din eşantionare vor fi efectuate de către inspectori din cadrul serviciilor de verificări fiscale din afara judeţului.

Primele discuţii pentru înfiinţarea departamentului de control al marilor averi au avut loc în anul 2009, iar ulterior această structură a făcut obiectul planului de restructurare a ANAF convenit cu Banca Mondială.

Citiți pe larg, aici.

Te-ar mai putea interesa și
SURPRIZĂ One United Properties se pregăteşte să construiască blocuri în noi orașe după rezultate în creștere pentru 2025
SURPRIZĂ One United Properties se pregăteşte să construiască blocuri în noi orașe după rezultate în creștere pentru 2025
One United Properties a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri consolidată de 1,4 miliarde de lei, similară cu cea din 2024 și are planuri de extindere în noi orașe. ...
Romgaz – Profit net consolidat de 3,35 miliarde de lei, în 2025, creştere de 4,4% faţă de anul precedent
Romgaz – Profit net consolidat de 3,35 miliarde de lei, în 2025, creştere de 4,4% faţă de anul precedent
SNGN Romgaz SA a înregistrat anul trecut un profit net consolidat de 3,35 miliarde lei, în creştere cu 4,4% faţă de ...
Banca Transilvania a înregistrat în 2025 un profit net de 4,10 mld lei, în creștere cu 16% față de anul trecut și un sfert din profitul pe întreg sistemul bancar. Grupul BT a avut 4,66 mld lei profit
Banca Transilvania a înregistrat în 2025 un profit net de 4,10 mld lei, în creștere cu 16% față de anul trecut și ...
Profitul net al Băncii Transilvania a fost de 4,10 miliarde lei, în creștere cu 16% în 2025 față de 2024. Luând în ...
SUA – JD Vance spune că nu există „nicio şansă” ca un atac împotriva Iranului să declanşeze un război prelungit
SUA – JD Vance spune că nu există „nicio şansă” ca un atac împotriva Iranului să declanşeze un război ...
Vicepreşedintele american JD Vance a declarat joi că "nu există nicio şansă" ca un atac împotriva Iranului să ducă ...