Ministerul Sănătăţii vrea să înfiinţeze centre regionale de genetică medicală

Ministerul Sănătăţii a pus joi în dezbatere publică un proiect de ordin de ministru care prevede înfiinţarea de centre regionale de genetică medicală, care îşi vor desfăşura activitatea la nivelul spitalelor clinice şi care vor deservi pacienţi cu boli genetice.
Economica.net - J, 04 sept. 2014, 15:10
Ministerul Sănătăţii vrea să înfiinţeze centre regionale de genetică medicală

În aceste centre vor fi diagnosticaţi pacienţii cu boli genetice şi, în colaborare cu medici din alte specialităţi, se va stabili conduita terapeutică şi de recuperare a acestora. Totodată, centrele vor avea ca obiectiv şi prevenirea apariţiei acestor boli prin diagnostic prenatal şi consilierea genetică a bolnavilor şi familiilor acestora.

Unităţile respective vor colabora şi cu compartimentele de obstetrică-ginecologie şi de reproducere umană asistată, cu scopul de a limita implicaţiile sterilităţii şi infertilităţii şi a reduce riscul gravidelor de a naşte copii cu boli genetice prin diagnostic pre-implantatoriu, tehnici de reproducere asistată şi diagnostic prenatal, arată Ministerul Sănătăţii.

‘Centrele regionale de genetică medicală vor fi conduse de către un medic şef-medic primar în specialitatea genetică medicală. (…) La nivelul Centrelor regionale de genetică medicală, se va întocmi Registrul regional de boli genetice care va cuprinde indicatori specifici – stabiliţi de către Comisia de genetică medicală a Ministerului Sănătăţii. Centrele regionale de boli genetice vor monitoriza şi vor raporta Centrului Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică datele din Registrul regional de boli genetice. Centrul Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică va centraliza datele din Registrul regional de boli genetice şi va constitui Registrul Naţional de boli genetice’, se precizează în proiect.

Potrivit referatului de aprobare, în România se nasc în fiecare an, estimativ, 7.500 – 8.000 copii cu boli genetice şi alţi circa 10.000 – 11.000 vor manifesta o boală determinată sau condiţionată genetic până la vârsta de 25 ani.

Te-ar mai putea interesa și
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Societatea Națională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A. anunță acționarii și investitorii de la Bursa de Valori București că, în conformitate cu prevederile Hotărârii nr. 2 a......
Hagag Energy îl numește Pavel Ciubotaru în funcția de COO al Diviziei Gaze Naturale
Hagag Energy îl numește Pavel Ciubotaru în funcția de COO al Diviziei Gaze Naturale
Hagag Energy, platforma de investiții în domeniul energetic a grupului internațional Hagag Europe, își continuă procesul ...
Ciprian Ciucu nu scapă de controlul judiciar. Tribunalul București a respins contestația primarului general
Ciprian Ciucu nu scapă de controlul judiciar. Tribunalul București a respins contestația primarului general
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul Bucureşti ...
Prețul petrolului Brent a ajuns la cel mai scăzut nivel de la începerea războiului din Iran
Prețul petrolului Brent a ajuns la cel mai scăzut nivel de la începerea războiului din Iran
Cotaţia ţiţeiului Brent, referinţa globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea ...