Potrivit unui comunicat al Executivului, BERD a semnat, la 31 decembrie 2025, Acordul de Cumpărare de Acţiuni pentru vânzarea a 100% din acţiunile sale deţinute de ICS Danube Logistics, operatorul Portului Giurgiuleşti, către Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime SA Constanţa. Tranzacţia a fost aprobată de acţionarii Portului Constanţa la 12 februarie.
„Prin această cumpărare, România, prin CN Administraţia Porturilor Maritime SA Constanţa, îşi asumă angajamente ferme privind dezvoltarea de lungă durată a Portului Internaţional Giurgiuleşti şi consolidarea poziţiei acestuia în regiunea Mării Negre şi a bazinului Dunării. Se au în vedere investiţii importante, pe termen lung, pentru creşterea capacităţii portului, îmbunătăţirea şi modernizarea infrastructurii, precum şi pentru consolidarea importanţei sale strategice în zonă”, se arată în comunicat.
Investiţia va contribui, de asemenea, la dezvoltarea capacităţilor maritime şi la consolidarea rolului Portului Constanţa în regiunea Mării Negre, mai ales în actualul context geopolitic, cu obiectivul de a fi transformat într-un hub regional care să asigure interconectarea dintre Uniunea Europeană şi regiunile învecinate, subliniază sursa citată.
Totodată, această tranzacţie oferă pârghii suplimentare operatorilor din România şi Republica Moldova pentru sprijinirea procesului de reconstrucţie viitoare a Ucrainei.
„Tranzacţia contribuie la consolidarea Parteneriatului strategic dintre România şi Republica Moldova, stimulând relaţiile economice şi comerciale dintre cele două state. În calitate de principal port al Republicii Moldova, Portul Internaţional Giurgiuleşti gestionează peste 70% din importurile şi exporturile realizate pe cale navigabilă, asigurând lanţurile de aprovizionare ale Republicii Moldova pentru multiple tipuri de mărfuri”, se mai arată în comunicat.
Portul Internaţional Giurgiuleşti, situat la gurile Dunării, la doar câţiva kilometri de graniţa cu România şi în apropierea graniţei cu Ucraina, poate primi atât nave fluviale, cât şi maritime. Infrastructura portuară include un terminal petrolier, două terminale de cereale, un terminal pentru alte mărfuri şi un parc de afaceri, precizează sursa citată.
Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime S.A. Constanţa a depus, pe 24 aprilie 2025, prima ofertă în cadrul licitaţiei organizate de Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD), acţionarul majoritar al ICS Danube Logistics.