„Este un pas esențial. Fără această intervenție legislativă, cele mai dificile lucrări ale autostrăzii, cele din zonele protejate ale Parcului Național Cozia, nu ar fi putut continua. Vorbim despre un proiect strategic, cu un grad ridicat de complexitate tehnică, care traversează zone montane și arii naturale sensibile și care trebuie realizat cu respectarea strictă a normelor de mediu”, transmite secretarul de stat.

Cosma spune că obiectivul Guvernului este foarte clar: în următoarele luni va fi finalizată revizuirea acordului de mediu și vor fi emise ultimele autorizații de construire.
„Tronsoanele grele de munte de pe Sibiu – Pitești vor fi integral în șantier, iar lucrările vor putea avansa susținut pe toată lungimea proiectului”, dă asigurări Horațiu Cosma.
Autostrada Sibiu – Pitești este veriga lipsă principală a coridorului care leagă Portul Constanța de vestul Europei.
„Până la finalul acestei decade, obiectivul nostru la Ministerul Transporturilor este ca toți românii să circule doar pe autostradă de la Constanța până la granița vestică cu Ungaria”, conchide secretarul de stat.
CITEȘTE ȘI: