Australia va folosi energia nucleară

Australia, unul dintre cei mai mari poluatori ai planetei, va folosi energia nucleare pentru a reduce emisiile de gaze cu efect de seră, transmite AFP.
Economica.net - lun, 01 dec. 2014, 06:09
Australia va folosi energia nucleară

Australia este al treilea producător mondial de uraniu, după Kazahstan şi Canada, dar nu se foloseşte de energia nucleară, bazându-se mai degrabă pe rezervele sale considerabile de cărbune şi gaze naturale puţin costisitoare, scrie Agerpres.

Canberra este însă sub presiune pentru a-şi anunţa, cu ocazia conferinţei de la Paris din 2015, obiectivele în domeniul luptei împotriva încălzirii globale dincolo de anul 2020. Australia este ţara dezvoltată care emite cele mai multe gaze de seră pe locuitor, potrivit centrului australian Climate Institute.

Premierul Tony Abbott s-a declarat deschis în favoarea energiei nucleare. ‘În legătură cu energia nucleară, am spus-o în repetate rânduri că nu am obiecţiuni tehnologice’, a declarat prim-ministrul.

Cărbunele este ‘bun pentru omenire’, a afirmat el recent. În 2009 Tony Abbott a mai spus că studiile ştiinţifice asupra schimbărilor climatice sunt o ‘prostie absolută’.

Figurând printre primele 20 de ţări în ce priveşte emisia de gaze cu efect de seră, pentru moment Australia şi-a luat angajamentul să le reducă cu 5% până în 2020, în raport cu nivelul anului 2000. Ecologiştii consideră că scăderea ar trebui să fie de 15%.

În cursul recentului summit G20 desfăşurat la Brisbane, cele mai bogate ţări ale lumii au trecut peste rezervele Australiei şi au ajuns la un acord final pentru a susţine o ‘acţiune puternică şi eficientă’ asupra climei.

Te-ar mai putea interesa și
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, relatează Agerpres. ...
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Bilanţul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morţi şi peste 50.000 ...
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Cel puţin 193 de milioane de locuitori din Europa, dintre care 75 de milioane din Germania, ar urma să se confrunte cu ...
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global (75%) se consideră fie foarte încrezătoare, fie relativ încrezătoare ...