Fost secretar de stat PSD: Trenurile noi nu stau la Obor din cauza statului român. A fost verificată locația de mentenanță

Ionuț - Cristian Săvoiu, fost secretar de stat la Transporturi din partea PSD, spune că situația trenurilor noi de la PESA - care stau garate la Obor - a fost deblocată săptămâna aceasta, fiind verificată în teren locația pentru mentenanță.
Anemona Andone - vin, 01 mai 2026, 20:15
Fost secretar de stat PSD: Trenurile noi nu stau la Obor din cauza statului român. A fost verificată locația de mentenanță

Redăm mai jos poziția fostului oficial de la Transporturi:

„În ultima perioadă, situația privind livrarea și punerea în circulație a trenurilor a necesitat intervenții ferme și coordonate la nivel instituțional.

Au fost făcuți pași concreți pentru deblocarea acestei situații.

Împreună cu președintele ARF, Claudiu Mureșan, și ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, am lucrat direct cu toate instituțiile implicate: PESA, ERA, ASFR, MTI și CFR Călători.

Demersurile au inclus ședințe tehnice aplicate, consiliere de specialitate și suport instituțional direct, finalizate în săptămâna 27.04–01.05 prin verificarea în teren a locației de mentenanță – o condiție esențială pentru preluarea și plata ramelor.

În urma acestei implicări, PESA a înțeles că obligațiile asumate prin contractul cu statul român trebuie respectate. Nu există altă cale decât cea legală.

Subliniez clar: trenurile nu stau din cauza statului român. Împreună cu echipele implicate, am reușit să deblocăm situația și să lăsăm lucrurile „la gata”, așa cum s-a întâmplat și în cazul trenului cu hidrogen.

Pentru cei care vin ulterior și găsesc lucrurile rezolvate, reamintesc un principiu fundamental: „Necunoașterea legii nu exonerează de respectarea ei.”

Claudiu Mureșan, fostul președinte al Autorității pentru Reformă Feroviară (ARF), a intervenit de asemenea în scandalul trenurilor PESA care stau nefolosite în gara Obor, afirmând că producătorul polonez nu a livrat ce a promis.

pesa tren

21 de trenuri PESA așteaptă să fie puse în circulație

Reprezentanţii producătorului polonez de material rulant PESA şi cei ai structurilor responsabile din domeniul feroviar au fost invitaţi, miercuri, la o discuţie, după ce ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, ”a găsit în curtea ministerului 21 de trenuri noi-nouţe, moderne, care zac de luni bune spre a fi decolorate de soare”.

Te-ar mai putea interesa și
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit aproape 1,5 miliarde lei, în primul trimestru – date INS
Turiştii nerezidenţi sosiţi în România în interes de afaceri, în primul trimestru din 2026, au cheltuit 800,7 milioane lei, iar cei sosiţi în interes particular 687,3 milioane lei, conform......
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
BNR: Îndatorarea populaţiei s-a majorat cu 9,5% în 2025
Ritmul de creştere a datoriei sectorului privat s-a temperat în anul 2025 (+5,6% faţă de +8,9 la sută în 2024), aceasta ...
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh seara. Suntem cea mai scumpă piață din Europa
Preț șocant la energie electrică mâine în România pe fondul caniculei și al producției slabe: peste 4.200 de lei/MWh ...
Pe fondul temperaturilor foarte mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare mâine în România, cu un vârf ...
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Peste 6.700 de firme şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele patru luni din 2026 a fost de 6.786, în creştere cu 3,07% ...