Omanul dă asigurări că viitoarele acorduri privind Strâmtoarea Ormuz nu vor implica o taxă de trecere

Ministrul omanez de Externe, Badr al-Busaidi (foto), a cărui ţară împreună cu Iranul sunt riverane Strâmtorii Ormuz, a asigurat joi că viitoarele acorduri privind această arteră navigabilă vitală pentru exporturile de petrol şi gaze nu vor presupune impunerea de taxe pentru navele comerciale, relatează agenţia EFE, transmite Agerpres.
AGERPRES - J, 25 iun. 2026, 17:26
Omanul dă asigurări că viitoarele acorduri privind Strâmtoarea Ormuz nu vor implica o taxă de trecere

Şeful diplomaţiei din Oman a dat aceste asigurări a în urma unei întâlniri pe care el şi partenerii săi din ţările Consiliului de Cooperare al Golfului (CCG) au avut-o la Manama, capitala Bahrainului, cu secretarul de stat american Marco Rubio, care a considerat de asemenea „inacceptabil” ca Iranul să impună taxe navelor ce tranzitează Strâmtoarea Ormuz.

Ministrul omanez „a subliniat (la întâlnire) importanţa restabilirii libertăţii de navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz şi a asigurării liberei circulaţii, menţionând că Omanul, în calitate de stat riveran al strâmtorii, are o responsabilitate specială de a sprijini eforturile internaţionale menite să garanteze siguranţa navigaţiei maritime”, se arată într-un comunicat emis de Ministerul omanez de Externe.

De asemenea, el a „subliniat că viitoarele acorduri referitoare la strâmtoare nu implică impunerea niciunei taxe de tranzit”, precizează acelaşi comunicat.

Aceste precizări vin la două zile după ce Omanul şi Iranul au anunţat crearea unui grup de lucru comun pentru a aborda „gestionarea viitoare a navigaţiei” în Strâmtoarea Ormuz, împreună cu „serviciile care urmează să fie furnizate şi costurile asociate, în conformitate cu standardele internaţionale”.

În urma unei reuniuni care a avut loc în Oman, cele două ţări au emis marţi o declaraţie comună în care subliniază suveranitatea lor asupra acestei artere navigabile strategice, acum redeschisă după ce a fost controlată şi blocată de facto de Iran în timpul războiului cu SUA.

Omanul şi Iranul, „ca state riverane, şi-au reafirmat angajamentul de a asigura trecerea în siguranţă prin strâmtoare (…), subliniind în acelaşi timp suveranitatea şi drepturile lor suverane asupra apelor teritoriale”, se arată în declaraţie.

Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează în mod normal circa 20% din petrolul şi gazele naturale lichefiate (GNL) comercializare la nivel mondial, era liberă de orice control înainte ca SUA şi Israelul să lanseze războiul împotriva Iranului pe 28 februarie.

Conform memorandumului de înţelegere semnat săptămâna trecută de SUA şi Iran pentru încheierea ostilităţilor, Iranul se angajează „să garanteze trecerea în siguranţă a navelor comerciale, fără taxe timp de 60 de zile, între Golful Persic şi Marea Arabiei, precum şi în sens invers”.

Totuşi, după cele 60 de zile de navigaţie fără taxe prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul va putea impune „taxe de redevenţă” pentru serviciile prestate pe acest coridor, care „nu va reveni la situaţia precedentă războiului”, a susţinut negociatorul-şef iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...