Activitatea în 830 de primării şi consilii judeţele oprită în urma protestului angajaţilor din administraţie – SNFP

Protestul angajaţilor din administraţia locală a generat, miercuri, oprirea activităţii în 830 de primării şi consilii judeţele în timp ce, la Bucureşti, activitatea este sistată numai la Direcţia de taxe şi impozite din sectorul 6, potrivit preşedintelui Sindicatului Naţional al Funcţionarilor Publici (SNFP), Sebastian Oprescu.
Economica.net - mie, 24 mai 2017, 09:09
Activitatea în 830 de primării şi consilii judeţele oprită în urma protestului angajaţilor din administraţie - SNFP

‘În Bucureşti, colegii noştri au optat pentru două forme de protest, protestul cu banderolă, astăzi, cum este cazul sectoarelor 2, 3 şi 4, şi protestul cu oprirea totală a lucrului, care se desfăşoară la taxe şi impozite în sectorul 6. În ţară lucrurile sunt categoric mai radicale, în sensul că au oprit în totalitate activitatea. Până la această oră, avem undeva la 830 de primării şi consilii judeţene cu activitatea oprită’, a declarat pentru AGERPRES, Sebastian Oprescu.

Preşedintele SNFP a arătat că o evidenţă clară a numărului angajaţilor care protestează va avea miercuri după prânz.

‘Vom avea o evidenţă după ora 12:00 (miercuri, n.r.), când ne vor trimite toţi colegii noştri, pentru toate organizaţiile sindicale şi ne vom vedea, organizaţiile sindicale, şi vom face o situaţie şi o analiză. Bineînţeles, această analiză o vom trimite şi la Ministerul Muncii, la Parlament, pentru că vrem să se vadă gradul de nemulţumire a oamenilor faţă de această grilă de salarizare pentru administraţia publică locală’, a mai spus Oprescu.

Sindicatele din sectorul administraţiei au demarat, miercuri, acţiuni de protest la nivel naţional, constând în grevă japoneză, grevă spontană, precum şi pichetări ale instituţiilor, aceştia fiind nemulţumiţi de legea salarizării unitare, se arată într-un comunicat al Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Administraţie (FNSA), remis marţi AGERPRES.

Conform sursei citate, săptămâna viitoare va fi organizat la Bucureşti un miting în faţa Camerei Deputaţilor.

Sindicatele susţin că proiectul legii salarizării nu are o abordare unitară în stabilirea salariilor.

‘Proiectul nu are o abordare unitară în stabilirea salariilor. Fără nici o justificare unele salarii sunt stabilite la gradaţia zero, altele conţin sporul de vechime la nivel maxim care raportate la salariul minim din 2022, dau coeficienţi diferiţi, în dezavantajul celor cu gradaţia zero. De asemenea nu stabileşte salariile pentru toţi angajaţii din sistemul bugetar şi invocând aşa zisa autonomie, lăsa la latitudinea aleşilor locali stabilirea nivelului salariilor de bază pentru administraţia publică locală, situaţie în care nu putem vorbi de o salarizare unitară în domeniul bugetar’, conform comunicatului citat.

Propunerea legislativă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost adoptată cu amendamente, în şedinţa de marţi a plenului Senatului, în calitate de primă Cameră sesizată.

Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a declarat, în plen, că legea salarizării are ca obiectiv corectarea disfuncţionalităţilor din sistem, prin aplicarea principiului ‘la muncă egală, salarii egale’.

Te-ar mai putea interesa și
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
După respingerea guvernului Veştea, președintele Nicușor Dan este trebuie să convoace din nou partidele politice reprezentate în Parlament la Palatul Cotroceni pentru o nouă rundă de......
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a obținut doar 189 de voturi, față de cele 233 de voturi necesare pentru a putea fi investit. Nicușor ...
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro din granturile Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă ...
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci și-a menținut vânzările pe plus
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci ...
Exceptând Maspex Romania, producătorul brandului Tymbark, ale cărui vânzări au stagnat, cei mai mari producători de ...