Campanie în pandemie. FrieslandCampina crește gramajul pet-urilor de lapte Napolact și schimbă ambalajele

Începând din luna august şi până în octombrie inclusiv, laptele Napolact produs de FrieslandCampina va avea un nou ambalaj, iar pentru pet-urile de lapte convențional gramajul a fost mărit la 1.7l, iar cel ecologic, la 1.6l, păstrându-se același preț.
Economica.net - vin, 04 sept. 2020, 07:01
Campanie în pandemie. FrieslandCampina crește gramajul pet-urilor de lapte Napolact și schimbă ambalajele

Procesatorul din industria lactatelor FrieslandCampina, producătorul brandului Napolact, a introdus pe piață un nou ambalaj pentru lapte (atât ecologic, cât și convențional, atât la cutie, cât și la pet), anunță compania. Inițiativa face parte dintr-o campanie denumită „Cinste Vouă!” prin care compania vrea să celebrează eroii perioadei de pandemie, cei care s-au aflat în linia întâi în combaterea ei: medicii, livratorii, oamenii din fabrici şi lucrătorii din magazine. În consecinţă, noile ambalaje vor avea meserii şi roluri sociale schiţate pe ele – medici, casieri, livratori, oamenii legii, lucrători în fabrici – pe ambalajele laptelui convenţional. Mai mult, campania onorează şi eroii care au avut mai puţină vizibilitate în aceste vremuri, dar care o merită din plin – mame, taţi şi bunici vor figura pe ambalajele laptelui ecologic.

În plus, pentru că Napolact se află alături de consumatorii săi, pe care îi ajută în continuare să aibă o nutriție așa cum se cuvine, cu lactate din inima Ardealului, pentru pet-urile de lapte conventional gramajul a fost mărit la 1.7l, iar cel ecologic, la 1.6l, păstrând același preț.

„Pentru că în perioada aceasta nutriţia este mai importantă ca niciodată și este esenţială pentru menţinerea sănătăţii, continuăm să acordăm sprijin Băncii pentru Alimente din Cluj prin donații de produse Napolact, dar și prin facilitarea donațiilor pe care le pot face consumatorii prin intermediul e-shop.napolact.ro. Până acum, am donat cu ajutorul clienţilor noştri peste o mie de kilograme de produse”, precizează Răvzan Orbulescu, Director Marketing FrieslandCampina România.

De la începutul pandemiei FrieslandCampina România a donat peste șapte tone de produse Napolact către asociații din Cluj și Mureș, printre care Spitalul de Boli Infecțioase Cluj și Centrul pentru Vârstnici din Târgu Mureș. În București, Napolact a livrat produse lactate către spitalele care reprezintă linia întâi în combaterea COVID 19: Spitalul Victor Babeș, Spitatul Balș, Spitalul Cantacuzino, Spitalul Bagdasar şi Spitalul Colțea.

FrieslandCampina România face parte din compania olandeză Royal FrieslandCampina, organizație aflată în topul celor mai mari producători mondiali de lactate.

Te-ar mai putea interesa și
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, luni, în şedinţă comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veştea. ...
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori Bucureşti, acţiunile sale debutând luni ...
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în valoare de 15.900 de lei săptămâna trecută
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în ...
Poliţia Locală a Capitalei anunţă că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, ...