Andrei Chiliman, trimis în judecată pentru abuz în serviciu

Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu, în legătură cu eliberarea unei autorizaţii pentru o terasă.
Economica.net - mar, 06 oct. 2015, 09:36
Andrei Chiliman, trimis în judecată pentru abuz în serviciu

În acelaşi dosar, au fost trimişi în judecată Petrică Marius Ionescu, director executiv al Direcţiei Utilităţi Publice din cadrul Primăriei Sector 1, şi Georgiana Constantina Derdene, şef serviciu în cadrul Serviciului Utilităţi Publice din cadrul Primăriei Sector 1 Bucureşti.

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, la data de 16 octombrie 2014, Andrei Chiliman, Petrică Marius Ionescu şi Georgiana Constantina Derdene, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, au emis o autorizaţie de funcţionare pentru o terasă amplasată pe teren proprietate privată, prin care s-a autorizat ca o societate comercială să desfăşoare activitate de alimentaţie publică în unitatea tip terasă, cu încălcarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 1 nr. 181/28.11.2013.

Procurorii susţin că autorizaţia a fost eliberată de Chiliman fără acordul unora dintre vecinii perimetrali direct afectaţi, deşi cunoştea opoziţia fermă şi explicită a acestora.

Dosarul se va judeca la Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.