Antarctica se încălzeşte de două ori mai mult faţă de restul planetei – studiu

Un studiu realizat recent în Statele Unite atrage atenţia că temperatura în Antarctica a crescut cu circa 11 grade Celsius în urmă cu 20.000 - 10.000 de ani, în timp ce în aceeaşi perioadă temperatura medie globală a înregistrat o creştere cu circa 4 grade Celsius, după ultima epocă glaciară, informează Xinhua.
Economica.net - vin, 23 dec. 2016, 07:48
Antarctica se încălzeşte de două ori mai mult faţă de restul planetei - studiu

Disproporţia, faptul că Antarctica s-a încălzit de aproape trei ori mai mult în comparaţie cu creşterea temperaturii medii globale după vârful înregistrat la ultima epocă glaciară în urmă cu 20.000 de ani, subliniază faptul că la poli, atât la cel din Arctica, aflat la nord, cât la şi cel din Antarctica, din sud, are loc o amplificare a efectelor schimbărilor climaterice, fie că e vorba de răcire sau de încălzire.

Calculele ţin cont de estimările majorităţii modelelor climaterice, iar ”rezultatul nu reprezintă o surpriză”, după cum susţine Kurt Cuffey, glaciolog la Universitatea Berkeley din California, Statele Unite.

Modelele aplicate pentru calcule pentru a analiza cum arăta planeta noastră în urmă cu 20.000 de ani pot fi utilizate pentru a estima efectul încălzirii globale în viitor şi ”în general, fac o treabă foarte bună”, a mai spus cercetătorul. Astfel, ţinând cont de actualele schimbări climaterice, modelele prevăd că Antarctica se va încălzi de două ori mai mult faţă de restul planetei şi va atinge nivelul maxim în câteva sute de ani.

În condiţiile menţinerii situaţiei actuale privind emisiile de gaze cu efect de seră, se anticipează o creştere a temperaturii medii globale cu 3 grade Celsius până în 2100 şi, respectiv, cu 6 grade Celsius în Antarctica.

În plus, în urma măsurătorilor, s-a constatat că Antarctica este o zonă mai sensibilă la nivelurile globale de dioxid de carbon, potrivit lui Cuffey. Acesta subliniază că situaţia din ziua de astăzi, în care încălzirea globală este determinată în special de emisiile de dioxid de carbon cauzate de influenţa umană, în urma arderii combustibilului fosil, diferă de ciclurile naturale. Capacitatea oceanelor de a absorbi dioxidul de carbon nu poate ţine pasul cu creşterea nivelului de gaze cu efect de seră din atmosferă, ceea ce înseamnă că nivelurile de dioxid de carbon şi temperaturile globale vor continua să crească dacă populaţia umană nu va reduce emisiile, mai arată sursa citată.

Te-ar mai putea interesa și
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Un indicator al inflaţiei urmărit cu atenţie de Rezerva Federală a SUA (Fed) a crescut luna trecută la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani, pe fondul majorării preţului benzinei, un......
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Tronsoanele Poieni - Aleșd - Frontieră Ungaria (aproape 100 de kilometri) "prind viteză" în proiectul electrificării ...
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația
Al doilea mare producător din OPEC, Irakul, ia în calcul părăsirea cartelului dacă organizația respinge planul Bagdadului ...
Doi clienți BT merg la Marele Premiu al Austriei: Formula 1 și noua economie a experiențelor
Doi clienți BT merg la Marele Premiu al Austriei: Formula 1 și noua economie a experiențelor
În ultimii ani, marile branduri au început să își regândească relația cu publicul. Dacă în trecut succesul unei ...