Antonescu despre gazele de şist: Să nu ajungem din nou în situaţia Roşia Montană

Problema gazelor de şist trebuie să fie abordată cu maximă transparenţă de către toţi factorii de decizie, pentru a nu se ajunge la repetarea scenariului din cazul exploatării aurifere de la Roşia Montană, a afirmat luni preşedintele PNL, Crin Antonescu.
Economica.net - lun, 07 apr. 2014, 19:18
Antonescu despre gazele de şist: Să nu ajungem din nou în situaţia Roşia Montană

‘Despre gazele de şist, eu spun, până una alta, doar atât: să nu ajungem din nou în situaţia Roşia Montană. Să avem nu doar o dezbatere publică cât se poate de bogată şi de serioasă, dar să avem maximă transparenţă a tot ceea ce decidenţii politici, aceştia sau alţii, fac. Oamenii au dreptul să ştie ce se întâmplă cu o opţiune majoră energetică, strategică privind resurse, ce riscuri sunt, ce oportunităţi sunt. Oamenii au dreptul să ştie acest lucru, asumat cu toată responsabilitatea de guvernanţi, oricare ar fi ei, dar şi de toate forţele politice’, a declarat Antonescu la Realitatea TV.

Liderul liberal a adăugat că, deşi nu este un ecologist militant, respectă poziţia activiştilor ecologişti în privinţa exploatării resurselor naturale şi se pronunţă pentru o soluţie de compromis între dorinţa de dezvoltare economică şi nevoia de protejare a mediului.

‘Avem nevoie de dezvoltare, de industrie, evident în condiţii aduse la zi de protecţie a mediului, pentru că, pe de altă parte, (…) România deţine o uriaşă bogăţie în mediu şi în calitatea mediului. (…) Cred că echilibrul acesta între nevoia de dezvoltare, nevoia de creştere, nevoia de reindustrializare în parametri acceptabili şi la standarde de mediu aduse la zi şi pretenţiile legitime ecologiste, echilibrul acesta trebuie să rămână’, a spus Crin Antonescu.

 

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...