ArcelorMittal va utiliza microbi pentru a produce combustibil direct din biomasă

ArcelorMittal intenţionează să utilizeze gazele rezultate de pe urma operaţiunilor sale de producţie a oţelului pentru a produce combustibil ecologic pentru vehicule, transmite Bloomberg.
Economica.net - lun, 13 iul. 2015, 11:35
ArcelorMittal va utiliza microbi pentru a produce combustibil direct din biomasă

Într-un comunicat de presă difuzat luni, cel mai mare producător de oţel din lume a anunţat că va colabora cu Primetals Technologies USA LLC şi LanzaTech NZ Ltd. pentru a construi o facilitate de producţie a bioetanolului în valoare de 87 de milioane de euro la Ghent, Belgia. Facilitatea va produce suficient combustibil pentru o jumătate de milion de autovehicule.

‘Oţelul este produs printr-un proces chimic din care rezultă o cantitate mare de gaze reziduale. Această nouă tehnologie ne va permite să convertim o parte din aceste gaze reziduale în combustibili, care oferă beneficii semnificative pentru mediul înconjurător, comparativ cu combustibilii fosili convenţionali’, a declarat vicepreşedintele responsabil cu inovaţia la ArcelorMittal, Carl De Mare.

Aproximativ jumătate din carbonul utilizat în procesul de producţie a oţelului iese la capătul procesului sub formă de dioxid de carbon care, fie este ars, fie este utilizat pentru a încălzi şi a alimenta cu energie oţelăria, ambele rezultând în emisii de dioxid de carbon. Tehnologia LanzaTech utilizează microbii care ‘mănâncă’ gazele reziduale pentru a le transforma în bioetanol, un combustibil cu un conţinut redus de carbon, care poate fi amestecat cu benzina tradiţională pentru reducerea emisiilor poluante.

ArcelorMittal a precizat că noua facilitate de producţie a bioetanolului de la Ghent va fi construită în două faze. Prima fază va demara în ultima parte a acestui an. Întregul proiect ar urma să fie finalizat în 2018, când facilitatea va produce aproximativ 47.000 de tone de etanol anual.

ArcelorMittal este cea mai mare companie siderurgică şi minieră din lume, prezentă în peste 60 de ţări, în 19 dintre acestea având unităţi proprii de producţie. În 2014, ArcelorMittal a înregistrat venituri de 79,3 miliarde dolari şi o producţie de oţel de 93,1 milioane de tone, iar producţia de minereu de fier a fost de 63,98 milioane de tone.

În România, ArcelorMittal deţine unităţi de producţie la Galaţi (est), Iaşi (est), Roman (nord-est) şi Hunedoara (centru).

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...